Niemiecki żygacz ognia

Straszliwe są dzisiaj armaty, kartaczownice, buchadła i inne przyrządy służące do zabijania ludzi na wojnie, ale najstraszliwszym chyba jest żygacz ognia, wynaleziony podczas tej wojny przez Niemców. Użyli go oni poraź pierwszy przed dwoma laty przeciw wojskom francuskim. Jest to jakby sikawka, obsługiwana przez trzech żołnierzy. Dwóch z tyłu niesie sam przyrząd, a trzeci na przedzie trzyma rurę, długą około 16 łokci. Po otwarciu kranu, z rury wytryska płyn, ściśnięty przedtem bardzo mocno w metalowem naczyniu. Płyn zapala się u wylotu rury i

tryska naprzód z siłą, rozpryskując się na jakie 30 łokci szeroko i sięgając do 80 łokci daleko. Ognisty ten płyn oblewa nieprzyjacielskich żołnierzy, zapala na nich odzież i giną straszną śmiercią; ogień ten spala też drzewo, a nawet stapia druty kolczaste broniące dostępu do okopów. Jednocześnie wytwarzają się z płonącego płynu wielkie kłęby gryzącego dymu, które gęstą chmurą zasłaniają idących do ataku żołnierzy. Takie straszliwe żygacze ognia były też użyte przez Niemców i teraz, podczas nowego ich natarcia na wojska angielskie we Francji.

Gazeta Świąteczna, 14-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.