Rewelacje "Martin'a" o tajnym traktacie mocarstw centralnych z Ukrainy

Jak wiadomo ogłosił paryski „Matin“ tekst rzekomego traktatu tajnego, zawartego w Brześciu Litewskim między państwami eentralnemi a delegatami Ukrainy. Wedle rewelacyi „Martin-a" składa się ów tajny traktat z czterech punktów, mianowicie:
1. Ukrainą, ogłasza swoje desinteressement co do Besarabii.
2. Takie same desinteressement co do terytoryów ukraińskich na Węgrzech.
3. Odstępuje Chocim Austro-Węgrom.

4. Austro-Węgry zobowiązują się przeprowadzić podział Galicyi w tym duchu, by ukraińskie obszary Galicyi połączone były wraz z Bukowiną w osobny kraj koronny.
Wiedeński korespondent węgierskiego dziennika „Az Ujzag", dr Renee Fulop, skorzystał z pobytu delegata rządu ukraińskiego, Ostapenki w Wiedniu, aby zapytać go o jego zdanie, co do rewelacyi „Martin‘a“.
Ostapenko upoważnił dziennikarza węgierskiego do oświadczenia imieniem Ukraińców, że wiadomość „Martin‘a“ jeat nieprawdziwa. W Brześciu Litewskim nie zawarto żadnego tajnego układu; nadto szczegóły owego rzekomego tajnego układu są niezgodne z faktycznym stanem rzeczy i ze stanowiskiem Ukrainy.
Co się tyczy Besarabii, oświadczył Ostapenko, że Ukraina nie mogła ogłosić swego desintressement już dlatego, ponieważ jest najbardziej interesowaną co do przyszłych losów Besarabii. Z tego właśnie powodu zażądali przedstawiciele Ukrainy dopuszczenia do rokowań pokojowych czwórsojuszu z Rumunią. Znaczne części Besarabii zamieszkałe są przez ludność ukraińską, np. okolica Chocimia i Akermanu.
Z powyższego przedstawienia wynika też, że Ukraina nie mogłaby się zgodzić na odstąpienia Chocimia Austro-Węgrom.
Ukraina — oświadczył dalej Ostapenko — nie mogłaby również ogłosić swego deinteressement co do obszarów ukraińskich na Węgrzech, przeciwnie Ukraina będzie się żywo interesowała losem ludności ukraińskiej na Węgrzech, i będzie się starała wpłynąć na powołane czynniki Austro-Węgier, by ludności tej zapewniono swobodny rozwój narodowy i kulturalny.
Co do podziału Galicyi oświadczył Ostapenko:
Żądanie to jest wprawdzie życzeniem Ukraińców, atoli w Brześciu Litewskim w tej sprawie nie zostało nic postanowione.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.