Aneksya ukraińska w świetle cyfr

Kraków, 12 lutego.
Ogłoszony w dniu wczorajszym traktat pokojowy między państwami centralnemi a rzeczpospolitą ukraińską z dnia 9 b. m. ustala granicę zachodnią tejże rzeczypospolitej ukraińskiej w sposób naruszający jaskrawo istniejący dotąd stan rzeczy w południowo-wschodnim obszarze Królestwa Polskiego, wyłącza bowiem z tego obszaru ziemie o olbrzymiej większości polskiej.
W wyjaśnieniach, udzielonych naszemu korespondentowi w miejscu miarodajnem, to wydzielenie pewnych ziem z obszaru Królestwa Polskiego, dokonanem zostało na razie tylko "na ogół" , brzmienie artykułu II wymienionego wyżej traktatu pokojowego nie pozostawia jednak wątpliwości, że w szczegółach zamierzonem jest dokonanie aneksyi ziemi polskiej na rzecz świeżo utworzonej rzeczypospolltej ukraińskiej.
Pod względem statystycznym kwestya rzeczonej sneksyi przedstawia się jak następuje:


Z obszaru dawnych gubernii lubelskiej i siedleckiej anektuje Ukraina ziemie, położone na wschód od linii Tarnogród — Biłgoraj — Szczebrzeszyn — Krasnystaw - Puchaczów — Radzyń — Międzyrzecze — Sarnaki — Mielnik, czyli powiaty: w całości tomaszowski, hrubieszowski. przeważającą większość powiatu zamojskiego i chełmskiego, połowę biłgorajskiego, część krasnostawskiego, w całości włodawski, bialski i niemal w całości radzyński i konstantynowski — razem przeszło 20 tys. kilom. kw.
W całym tym obszarze znikomą mniejszość, bo tylko drobne ułamki powiatu hrubieszowskiego, chełmskiego i włodawskiego stanowią ziemie zamieszkałe w stosunku powyżej 50 proc. przez ludność niepolską, bezwzględną większość natomiast powiaty o przewadze ludności polskiej, wśród nich takie, których ludność niepolska stanowi np. 0.1 proc.
Na ogół granica aaeksyi ukraińskiej biegnie na zachód od granicy zachodniej, utworzonej w 1912 r. t zw. gubernii chełmskiej, czyli innemi słowy odcina obszar większy niż to przewidywał rządowy projekt rosyjski, obalony zresatą nawet pod względem prawno-państwowym przez czarnosecinną dumę ówczesną.
Próba zrealizowania tego rodzaju projektu aneksyjnego — i to wbrew uroczystym zapawnieniom, iż pokój zawartym będzie „bez aneksyi“, spotkać się musi z bezwzględnym protestem całego narodu eolskiego i całego świata cywilizowanego.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-02-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.