Na widowni wojny.

Prezydent amerykański Wilson, według biura Reutera, pochwalił mowę Lloyda George'a, prezesa ministerstwa angielskiego o celach wojennych Anglii. Mowę tę w streszczeniu podaliśmy w zeszłym numerze. Obecnie wydał prezydent Wilson orędzie także o celach wojennych do parlamentu amerykańskiego, i to dnia 9-go b. m. O orędziu tem piszemy w artykule p, t. "Warunki koalicyi,"

Trzej więc kierujący mężowie koalicyi: francuski minister spraw zagranicznych Pichon, prezes angielskich ministrów Lloyd George i prezydent Sta- nów Zjednoczonych Wilson wypowiedzieli się o celach wojennych koalicyi, co do których oświadczyli najzupełniejszą zgodność poglądów angielski minister spraw zagranicznych Balfour i angielski minister amunicyi Churchill, wojna przeto toczyć się będzie dalej i końca jej nikt dziś oznaczyć nie może.

 

Tymczasem rokowania pokojowe w Brześciu z przedstawicielami Rosyi podjęto dalej dnia 8-go b. m. W rokowaniach bierze także udział rosyjski komisarz ludowy (minister) dla spraw zagranicznych, Trockij (Bornstein), turecki wielki wezyr Talaat basza i ukraiński sekretarz dla handlu i przemysłu, Hołubowicz. Dnia l0-go b. m. oświadczyła delegacya rosyjska, że zgadza się na dalsze toczenie rokowań w Brześciu Litewskim.

 

Według ostatnich wiadomości układy toczą się w dalszym ciągu pomyślnie.

 

Wojska estońskie w liczbie przeszło 20 tysięcy opuściły front rosyjski pod Rygą i rozeszły się do domów.

 

Na frontach nie wydarzyło się nic osobliwego, a na froncie zachodnim i wciąż jeszcze trwają widocznie przygotowania, bo ani Anglicy i Francuzi ani Niemcy nie przeszli do większych ataków. Czynność bojową ograniczono do walk artyleryi i miotaczy min na różnych miejscach frontu.

 

16. I. 1918.

 

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 10-01-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.