Królestwo Pol. - sojusznikiem Austryi i Niemiec

Warszawa, 27 listopada.
Organ narodowej demokracyi „Gazeta Poranna" (Dwugroszówka)
zamieszcza artykuł wstępny, który nie przeszedł bez silnego znaczenia w Króleatwie Polskiem. Pisano podnosi wolność oświadczenia, jakie w tych dniach wysłała Rada regencyjna do monarchów mocarstw centralnych i konkluduje, że zawiera ono rzeczy nowe w porównaniu ze znaną odezwą do Polaków i z oficyalnemi przemówieniami regentów w dniu uroczystego „wprowadzania". Zawiera ono nadto jaśniejsze wypowiedzenie tego, co tam było słabiej zaznaczone, lub uchodziło uwadze szerszego ogółu.
"Pismo" Rady wprowadza nowopowstające państwo polskie na

ściśle określone tory, decyduje stanowczo o jego stanowisku wobec stron walczących, decyduje o jego przyszłości politycznej i gospodarczej.

Jeżeli mogły być jeszcze jakie wątpliwości co do stanowiska Rady regencyjnej ze strony czynników miarodajnych w państwach centralnych, to dziś one ustają.
Jeżeli mogły być jakieś wątpliwości co do stanowiska Rady regencyjnej ze strony czynników miarodajnych w państwach koalicyi — to dziś one również ustają.

Rada regencyjna wstąpiła na drogę militarnego, politycznego i ekonomicznego związku z państwami centralnemi, wprowadzając kraj nasz jako piątego partnera do — czwórprzymierza.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.