Zwycięska ofenzywa na froncie włoskim.

Kraków, 7 listopada.

Mapka powyższa przedstawia teren najświeższych operacyi wojennych, dokonanych przez mocarstwa centralne na froncie włoskim.

Wynikiem tych operacyi jest przełamanie frontu włoskiego nad Soczą i wyparcie Włochów w ciągu niewielu dni nad rzekę Tagliamento, nad którą, według przewidywań koalicyjnych, Włosi, przy użyciu świeżych rezerw, powinni byli się utrzymać, powstrzymując razem pochód ofenzywy mocarstw centralnych. Wczorajsze jednak komunikaty doniosły o przełamaniu linii Tagliamento i przejściu tej rzeki przez wojska austro-niemieckie w środkowym jej biegu, na południe od zaznacoznej na mapce Gemony.

 

Stało się to wkrótce po zdobyciu chroniącego w tym punkcie przejścia przyczółka mostowego Pinzano.

 

Prasa koalicyjna, omawiająca te wydarzenia, z niezbyt wielkim traktuje je optymizmem.

 

Martin” paryski sądził, że aby uratować Wenecyę muszą Włosi bezwarunkowo stawić opór nad Tagliamento. Ponieważ opór ten został złamany, można by z tych słów „Martin'a” wnosić, iż o uratowaniu Wenecyi, którą zresztą osłania jeszcze linia Piady, nie może być mowy.

Petit Parisien" uważa położenie za nadzwyczajnie drażliwe i liczy się z możliwością, iż odwrót włoski przybierze jeszcze większe rozmiary. Niepowodzenia włoskie rozciągają się także na front dolomicki. W poniedziałek wieczorem wojska austryackie wkroczyły do Cortina d'Ampezzo, miasta, położonego w Tyrolu w odległości 6 kilometrów od granicy austryackiej. To parcie ze strony Tyrolu może się okazać w dalszych następstwach bardzo dla Włochów groźnem.

 

Koalicya śpieszy podobno Włochom z pomocę. Pierwszy korpus pomocniczy koalicyj pod wodzę gen. Fouche`a, liczący 80.000 żołnierzy, głównie kolorowych francuskich wojsk kolonialnych, znajduje się już w drodze do Włoch.

 

Z Nowego Jorku donoszą., że także oddziały wojsk amerykańskich czynię przygotowania do wyjazdu na front włoski. Posiłki te oczywiście mogą. przybyć, co się już koalicyi niejednokrotnie zdarzyło - za późno.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.