Nie wysyłajcie listów z narzekaniami na front!

Ze strony kompetentnej otrzymały pisma poznańskie taki apel: W ciężkich czasach wojny każdy ma swoje kłopoty. Nic więc dziwnego, że kobieta, której troski w gospodarstwie domowem wskutek ogólnej drożyzny się stale zwiększają, narzeka w liście do męża, znajdującego się na froncie.

Jaki skutek ma taki list?

Mąż, syn albo znajdują się w ważnem odcinku bojowym na pozycyi decydującej. Dosyć im ciężko na sercu, gdy słyszą ogień huraganowy, i widzą poległych towarzyszów broni.

I otóż w tej chwili otrzymują Oczekiwany z utęsknieniem list z domu. Spodziewają się dobrych wiadomości. Tymczasem co zawiera pismo?

Same narzekania i obawy na przyszłość. List, który miał rozweselić, jest nowem źródłem trosk. Osobliwie szkodzi taki list, gdy żołnierz, mając go przy sobie dostanie się do niewoli, albo gdy podobne skargi otrzyma jeniec.

Wyzyskują je bowiem nieprzyjaciele przeciw Niemcom, twierdząc, że jesteśmy blizcy wygłodzenia, i że tylko jeszcze chodzi o wytrwanie tak długo, dopóki zupełny brak żywności nie zmusi nas do poddania się.

Oczywiście, zachęca to nieprzyjaciół do dalszego uporu. Dlatego nie należy wysyłać do żołnierzy listów z narzekaniami, które są najczęściej nawet przesadzone, lecz trzeba mężnie znosić swoje utrapienia.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-08-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.