Stosunki w Legionach

Zwolnienie brygadyera Roji. — Marszalek polny Rozwadowski upatrzony na kierujące stanowisko wojskowe.

W mocno przez cenzurę pokiereszowanym artykule „Naprzodu" znajdujemy dwie ważne informacye, które są uzupełnieniem naszych poprzednich wiadomości z Warszawy.

Pierwsza stwierdza, że faktem dokonanym jest zwolnienie z Legionów brygadyera Roji i pułkownika Rydza. Ogłoszenie tego zwolnienia wstrzymywano dotąd... Dnia dzisiejszego jednak postanowiono wreszcie je ogłosić urzędownie w odprawie, bo względy rachunkowe (wypłata pensyi) nie pozwalały na dalsze zatajanie tego faktu. Zwolnieni oficerowie internowani są we forcie Benjaminowie koło Zegrza.

Druga informacya stwierdza, że duszą narad w sprawie organizacyi wojska jest marszałek polny Rozwadowski, który przez wszystkie czynniki, będące w tej chwili u steru, upatrzonym został na kierujące stanowisko wojskowe.

Jego szefem sztabu ma zostać major Zagórski, były szef sztabu Legionów polskich.

„Naprzód” twierdzi, że w razie dojścia do władzy tego ostatniego, przewidują osoby, doskonale obzuajomione ze stosunkami, liczne komplikacye i konflikty.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 5-08-2016

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.