Z anegdot na czasie. DEPESZA.

Komenda jednej z armii niemieckich zatelegrafowała do podległej jej dywizyi:

„Podać natychmiast numery wszystkich stojących do dyspozycyi samochodów".

Dywizya odpowiedziała natychmiast posłusznie, również drogą telegraficzną: „11.801. — 13.139 — 27.551 — 44.007 — 08.490“. Komenda dywizyi.

Depesza powyższa idąc przepisaną drogą, dostała się naturalnie w ręce kapitana Neudingera, którego obowiązkiem jest odcyfrowywanie wszystkich depesz szyfrowanych. Zabrał się on pilnie do swej roboty, a w dziesięć minut później zdumiony ekscelencya czytał:

„Cesarska rodzina koreańska przy pomocy eksplozyi torpedy w pobliżu Steier w Austryi Górnej zaręczyła się ze smalcem wołowym".

Kapitan Neudinger na końcu depeszy dodał inteligentną, a ostrożną uwagę:

„? Stwierdzenie powyższej depeszy godne zalecenia, gdyż nieporozumienie nie wykluczone".

Ilustrowany Kurjer Codzienny, 1 lipca 1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.