Nowe płace w Legionach

            Z dniem 1 stycznia 1917 roku przechodzą Legiony polskie, jak donieśliśmy, na etat niemiecki. Wypłata gaż i żołdu będzie się od tej pory odbywała według zasad, obowiązujących w wojsku niemieckiem. O ile oficerowie i chorążowie otrzymują obecnie wyższe pobory, aniżeliby im sją należały według zasad niemieckich, to będą te wyższe pobory na razie i nadal pobierali.      Ponieważ chorążym przysługiwał w Legionach charakter oficerów, będą i nadal za oficerów uważani, jednakowoż dalsze mianowania na chorążych nie będą miały więcej miejsca.

            Rodziny podoficerów i żołnierzy otrzymują zasiłki, wynoszące miesięcznie dla żony 15, a dla dziecka 7 i pół marki.

            W porównaniu z obecnie pobieranymi zasiłkami,

rodziny Legionistów otrzymałyby mniej, jest jednak nadzieja, że rząd austryacki uzupełni ze swych funduszów nowe zasiłki do wysokości dawnych, to znaczy obecnie pobieranych.

            I tak obecny zasiłek dla żony podoficera i żołnierza wynosi z reguły miesięcznie we Lwowie 37 kor. 80 hal., w Krakowie 30 kor., w innych częściach Galicyi 25 kor. 05 hal., w Królestwie 36 kor., gdy w przyszłości zasiłek dla żony wynosiłby jednolicie (licząc markę po 1 kor. 50 hal.) miesięcznie 22 kor. 50 hal.

            Jeszcze niekorzystniej przedstawiałby się stosunek nowych, a dawnych zasiłków dla dzieci podoficerów i żołnierzy, między rokiem 8 a 15. Kiedy bowiem według dotychczasowych norm dziecko powyżej 8 lat otrzymywało cały zasiłek, to w przyszłości mają dzieci do 15 lat otrzymywać tylko połowę nowego zasiłku, to znaczy miesięcznie po 7 1 pół marki. A więc w miejsce 37 kor. 80 hal., względnie 36 koron, wreszcie zamiast 25 kor. 65 hal., tylko 11 kor. 25 hal.

            Do zasiłku mają również prawo krewni w linii wstępnej, rodzeństwo, nieślubne dzieci i t. d. i to mniej więcej pod dotychczasowymi warunkami.

            Dodatki na wyekwipowanie polowe wynoszą dla oficerów od kapitana w górę 320, od porucznika w dół 240 marek rocznie.

            Relutum wynosi dziennie półtorej marki. — Oficerowie otrzymują dodatek do relutum, wynoszący w Warszawie 5, wszędzie indziej 3 marki dziennie.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 31 grudnia 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.