Przysięga wojska polskiego

            W sprawie mającego się sformować wojska polskiego otrzymuje prasa warszawska z wiarygodnego źródła następujące interesujące informacye:

            Członkowie Legionu polskiego będą współdziałali przy werbowaniu i zaciąganiu się do szeregów.

            W przysiędze na sztandar, żołnierz polski przysięga na wierność Ojczyźnie polskiej, cesarzowi niemieckiemu,

jako naczelnemu wodzowi w tej wojnie i monarchom obu państw centralnych, jako poręczycielom istnienia państwa polskiego. Przez tę przysięgę na sztandar zostaje usunięte panujące jeszcze mniemanie, jakoby żołnierz polski nie wstępował do szeregów wojska narodowo-polskiego. Przez tę przysięgę na sztandar zostaje wykluczone, jakoby został włączony do "jednej ze sprzymierzonych armii”.

            Język komendy będzie naturalnie polski i przez to już możliwie najmocniej zostanie zadzierzgnięty związek ze sławnemi wspomnieniami wojska polskiego z 1830 roku.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19 listopada 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.