Pokojowe nonsensa matematyczne

 

W ślad za dziennikami wiedeńskimi powtórzyły bezkrytycznie prawie wszystkie pism a polskie (i miejscowe) wywody jakiegoś matematyka, a raczej kawalarza o zakończeniu wojny w r. 1916. I nasz dziennik podał onegdaj te wywody — podał jednak tak, jak zasługiwały na to, tj. humorystycznie. Bo sposób obliczenia końca wojny da się podanym systemem z dat każdego śmiertelnika uzyskać na r. 1916. Jako ilustracyę do naszego argumentu przytaczamy poniższe liczby:

 

— Rok urodzenia np. p. X. 1834, rok objęcia służby 1853, wiek 72 lat, lata służby 58 lat. Rok objęcia służby z latami służby muszą dać rok 1916, jak również rok urodzenia z latarni wieku dadzą 1916, które to lata dodane dadzą cyfrę 3832, a podzielone przez 2, ów wreszcie „kabalistyczny" wynik końca wojny r. 1916, co zresztą uzyskać można z dat, jak wspomnieliśmy, każdego śmiertelnika i zastosować do każdego roku. Pocóż zatem drukować takie nonsensa poważnie.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 2 lipca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.