Wzrost autorytetu Legionów w Warszawie

 

Zmienione zapatrywania cenzury warszawskiej na N. K. N. Korespondencya „Il. Kuryera Codz.”:

            Warszawie daje się obecnie odczuwać duży wzrost autorytetu Legionów. Ostatnie dwa pogrzeby oficerów Legionów: Karskiego i Mansperla przemieniły się w dużą manifestacyę narodową i poruszyły wszystkie warstwy ludności. Władze niemieckie, które z początku ociągały się z udzieleniem pozwolenia na nie, zostały zaskoczone powagą i rozmiarami tych manifestacyi.

            Od czasu pogrzebów widać pewne dodatnie zmiany w prasie. Cenzura niemiecka

zmieniła swoje stanowisko odnośnie do artykułów i notatek o Legionach i N. K. N. Pisze się więc już teraz jasno i wyraźnie i coraz częściej o Legionach a nie o żołnierzach-Polakach — jak do pisano. „Goniec" n. p. podaje obszerny życiorys komendanta Legionów generał-majora Puchalskiego i jego pierwszy rozkaz. Takie pisma, jak „Kuryer Warszawski” i „Przegląd Poranny”, podają odznaczenia oficerów Legionów Polskich. „Tygodnik Polski” dopiero teraz mógł umieścić dłuższy artykuł informacyjny o działalności N. K N. i jego organizacyi, cenzura dotychczas ten artykuł odrzucała.             Charakterystycznem jest także, że organ Cleinowa „Deutsche Warschauer Ztg.” swoją pierwsza złośliwą notatkę o pogrzebie Karskiego w kilka dni później sprostował. W pierwszej notatce za tytułowanej: „Pogrzeb austryackiego legionisty" wyjaśniano, że Legiony to tylko część Landwery austryackiej, zupełnie unikając słowa polski. W następnem sprostowaniu pisze się już o Legionach Polskich i, wymieniając dokładnie szczegóły pogrzebu, konstatuje, że cała Warszawa oddała hołd zmarłemu oficerowi Legionów Polskich.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10 marca 1916 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.