Zasiłki wojskowe dla rodzin poległych legionistów

 

„Dzienniku Urzędowym Obwodu Miechowskiego" czytamy:

 1. Członkowie rodzin polskich legionistów, będących poddanymi rosyjskimi, którzy stale przebywają na austryacko-węgierskim lub niemieckim obszarze okupowanym Polski, otrzymują wsparcie w drodze łaski.

2. Członkami rodziny są:

a) żona i ślubni potomkowie legionisty;

b) ślubni przodkowie (rodzice, dziadkowie) rodzeństwo i teściowie;

c) nieślubna matka legionisty i jego dzieci nieślubne;

 

d) rodzice przyrodni legionisty i ślubne dzieci żony z innego małżeństwa;

e) matka i ślubny ojciec nieślubnej matki legionisty.

3. Podania wnosić należy bezpośrednio do właściwej Komendy Obwodowej, albo za pośrednictwem c. i k. posterunku żandarmeryi. Jako dowód istnienia warunków potrzebnych do uzyskania wsparcia wystarcza potwierdzenie wójta i duszpasterza miejsca pobytu, a w braku takiego, potwierdzenie wystawione przez męża zaufania sekcyi wojskowej (Departamentu wojskowego) N. K. N. w Polsce, względnie potwierdzenie komisarzy werbunkowych Legionów Polskich

4. Wsparcie dla członków rodziny, potrzebującej pomocy, składa się:

a) z zasiłku wysokości 80 hal. dziennie,

b) jeżeli odnośny członek rodziny opłaca mieszkanie, z dodatku na pomieszkanie, wynoszącego połową zasiłku, 40 hal. dziennie. Dla dzieci do lat ośmiu wynosi wsparcie połowę po wyższych kwot.

5. Wsparcia wypłacać się będzie od dnia ułożenia przysięgi, o ile jednak wstąpienie do szeregów później nastąpiło od dnia wstąpienia, aż do dnia wystąpienia z Legionów.

Jeżeli legonista, jako inwalida ze służby w Legionach został zwolniony, i nie jest w możności zapewnić członkom swojej rodziny dostatecznego utrzymania, wypłacać się będzie zasiłek narazie nadal przez cały czas, podczas którego potrzebować będzie wsparcia. Jeżeli legionista polegnie w bitwie lub po niej zaginie, albo jeżeli z powodu doznanego uszkodzenia w czynnej służbie wojskowej, albo wskutek choroby, wywołanej przez służbę, umrze, wypłacać się będzie wsparcie pozostałym członkom rodziny narazie dalej przez czas, w którym tego wsparcia potrzebować będą.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 9-02-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.