Co śpiewają Legioniści?

 

Życie obozowe Legionów utworzyło specyalną poezyę, a raczej pieśniarstwo. śpiewnik polskiego żołnierza obejmuje prócz kilkunastu dawnych rzeczy (z lat 1831 i 1863) cały szereg nowych, aktualnych piosnek, częścią bezimiennych autorów, o których poeta powiada:

„Muza pieśń w swojej skarbnicy umieszcza,

Ceni jej wartość, ale nie zna wieszcza”.

Najwięcej słyszy się popularną pieśń legionistów, zaczynającą się od słów:

„W dzień deszczowy, w dzień ponury”, jak również "W Częstochowie martwa cisza — płynie w niebo dym ...“, dalej pieśni, pochodzące z warszawskiej rewolucyi 1915 roku, jak: „Czemu tęsknisz za chatą”, „Na barykady!” i „Czerwony sztandar”.

Prócz nich do wielkiej popularności doszły rytmiczne piękne piosenki Krumłowskiego, zwłaszcza „Huzar i młynarka” (z refrenem: „Że żołnierz biedny, to nie wstyd”), oraz. „Drogą od miasteczka, gdy ułani szli".

Byłoby rzeczą dobrą i na czasie, gdyby który  księgarzy zajął się wydaniem kompletnego śpiewnika legionistów. Stanowiłby on nie tylko miłą pamiątkę, lecz były zarazem i dokumentem wielkiej chwili historycznej.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 25-12-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.