W pochodzie na Bagdad.

Mapka powyższa przedstawia teren wojenny w Mezopotamii, gdzie Turcy powstrzymań po zwycięskiej walce maszerujących na Bagdad Anglikow. Mezopotamia, położona między półwyspem Arabskim a Persyą, należy, poza Europą, do najważniejszych terenów wojennych. Wprawdzie los kampanii nie wpłynie decydująco na przebieg konfliktu Światowego, to jednak kampania ta ma znaczenie ze względu na usposobienie szczepów muzułmańskich, podległych Anglii. Anglia rzuciła między Tygrys a Eufrat znaczne siły, by odciągnąć siły tureckie z frontów europejskich i by przez zdobycie Bagdadu złamac znaczenie Turcyi.

 

 

Plan Anglików polegał na współdziałaniu z wojskami rosyjskiemi, posuwającemu się od Kaukazu. Plan ten, wskutek klęsk Rosyi w Europie, nie udał się: Anglicy sami pod dowództwem generała Townshenda, rozpoczęli kroki ofenzywne, zmierzające do obsadzenia całej Mezopotamii i zdobycia Bagdadu.

 

Anglikom sprzyjało początkowo szczęście. —Zdobywali oni jednę miejscowość po drugiej, tak, że w połowie listopada stanęli o kilkanaście kilometrów na południe od starego miasta kalifów, Bagdadu, pod Ktesifonem.

 

Los Bagdadu zdawał się być przypieczętowanym. Podobnie sądziły rządy niemiecki i turecki. Tymczasem z końcem listopada nastąpił niespodziewany zwrot. Turkom przybyli na pomoc Samarowi; należący do arabskiego plemienia Beduinów. Przy ich pomocy Turcy zadali w uniach 23 i 24 listopada armii Townshenda decydującą klęske pod Ktesifonem.

 

Anglicy musieli rozpocząć odwrót, niesłychanie nie utrudniony terenowo, jak również wskutek wrogiego starowinka szczepów arabskich, które z zasadzek rzucały się na pobite wojska.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 25-12-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.