Historyczny dzień armiii bułgarskiej

Urzędowy komunikat bułgarski.

Zofia. (B. kor.). Agencya bułgarska. Sprawodane urzędowe o operacyach z 12 bm.:

 

Dzień 12 grudnia pozostanie dniem historycznym dla armii bułgarskiej ł dla bułgarskiego narodu. Dnia tego obsadziła nasza armia trzy ostatnie miasta, które się jeszcze majdowały w rękach nieprzyjaciela, Dojran, Gewgeli i Struga są już obsadzone.

 

Serbowie, Anglicy i Framuzi otrzymali ostatnie cięgi nad brzegami jezior Dojran i Ochrydy. Więc Macedonia jest oswobodzoną. Na macedońskiej ziemi niema już ani jednego nieprzyjacielskiego żołnierza.

 

 

Operacye w dniu tym miały przebieg następujący: Po wczorajszej klęsce Francuzów i Anglików na lewym brzegu Wardaru i przerwaniu ich centrum kolo Furki, cofnął się nieprzyjaciel na neutralny obszar grecki, ścigany aż do granicy greckiej. Koło południa wzięto Dojran. Wojska nasze przy wkroczeniu witano z zapaleni okrzykami na cześć króla i obsypano kwiatami. Wzięci tu jeńcy oraz zabici i ranni nalepą po największej części do X i XXII angielskiej dywizyj, które są całkowicie zniszczone i przy odwrocie porzuciły armaty, broń, karabiny i t. d. Zdobycz. dopiero się przelicza. Wzięliśmy 200 jeńów.

 

Nasza kolumna, ścigająca Francuzów na prawym brzegu Wardaru, odrzuciła nieprzyjaciela na obszar grecki. O godzinie pól do 6 po południu wzięto miasto Gewgeh. Francuzi podpalili podczas odwrotu dworzec kolejowy, koszary, szpitale i wysadzili most kolejowy na Wardarze w powietrze. — Armia generała Sarraila jest odrzuconą na terytoryum greckie na południe od linii Dojran—Gewgeli.

 

Sprawiedliwość nakazuje stwierdzić, że Francuzi biją się o wiele waleczniej od Anglików. W dotychczasowych operacyach przeciw nam brała udział cała armia ekspedycyjna, składająca się z 97.000 Francuzów i 73.000 Anglików z 600 działami polnemi, 130 działami górskiemi i 80 ciężkiemi haubicami.

 

Ostatnie resztki armii serbskiej, które przez Monastyr, Ochrydę i Strugę cofały się do Albanii, cofnęły się, po klęte nad jeziorem Ochrida, na lewy brzeg Czarnego Drinu. Dzisiaj z brzaskiem dnia przekroczyły nasze wojska kolo Strugi rzekę Drin i zaatakowały energicznie Serbów, przyczem wzięły 400 jeńców i zdobyły 3 działa. Pościg odbywa się dalej w kierunku Elbassama Pościg za Anglikami i Francuzami został chwilowo wstrzymany.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-12-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.