Generał Januszkiewicz Polakiem

 

Z pism poznańskich dowiadujemy się bliższych szczegółów o osobie b. rosyjskiego szefa sztabu generalnego gen. Januszkiewicza.

            Mianowany szefem sztabu namiestnika Kaukazu hr. Woroncowa-Daszkowa, general Januszkiewicz urodzony w 1868 r. Polak z pochodzenia, był przedewszystkiem teoretykiem wojskowym, skończył akademię wojskową i był później wieloletnim jej profesorem. Szefem jeneralnego sztabu został jeszcze w marcu 1914 r. na wyraźne życzenie W. ks. Mikołaja - i po powołaniu

jenerała Żylińskiego na stanowisko jenerał-gubernatora Królestwa Polskiego. Podczas wojny zasłynął jako pierwszorzędny taktyk, a po opanowaniu Galicyi przez Rosyan popularność jego urosła w calem państwie. Uchodził zawsze za męża zaufania generalissimusa i cieszył się także łaską dworu. Obecnie odchodzi na teren znacznie ciaśniejszy, a jego następca generał Aleksiejew ma za zadanie ratować armię rosyjską od zupełnej katastrofy.

            Ostatnie depesze, które dziś zamieszczamy, donoszą, że razem z generałem Januszkiewiczem odszedł na Kaukaz generalissimus rosyjski W . ks. Mikołaj, który mianowany został nam. Kaukazu.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10 września 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.