Jak daleko niosą współczesne działa?

 

Przed niewielu jeszcze laty uważano dystans 10.000 do 15.000 metrów za ostateczną możliwą granicę doniosłości wielkokalibrowych dział. A jednak dzisiaj już mamy działa, niosące na odległość 25.000 do 28.000 metrów.

            W Stanach Zjednoczonych prowadzi się statystyczne tabele dla dział, służących do obrony brzegów. Według nich zwiększenie doniosłości działa można uzyskać w różny sposób: zwiększając przy tym samym ładunku jego szybkość, zwiększając kąt strzału, a wreszcie używając obu wymienionych wyżej środków równocześnie. Tak n. p. wystarcza zwiększenie kąta strzału 7. 10-na 15 stopni, aby doniosłość działa wagi 468 kg. — które przedtem posiadało szybkość 686 metrów wsekundzie — zwiększyć z 11.882 metrów na 15.538 metrów, jakolwiek ciężar pocisku wynosi tylko 318 kg, a szybkość jego początkowa, przy tym samym ładunku — 824 metry.

 

            Kiedy jednak później zdecydowano się dla tego samego systemu 35 do 40 kalibru długośści — przyjąć kąt strzału 45°, dotychczas używany tylko dla dział bardzo krótkich, otrzymano zdumiewające wyniki. I tak n. p. wykaz, znaleziony w tabelach amerykańskiego generała Crozie, podaje, że działo 30 centimetrowego kalibru, długości 12 metrów, a ustawione pod kątem 45°, zdolne jest wystrzelić pocisk wagi 318 kg — przy początkowej szybkości 845‘5 metrów — na nieprawdopodobną wprost wysokość 16.452 metry, długość zaś całej drogi łukowej, jaką pocisk przebył od wystrzału do chwili spadnięcia na ziemię wyniosła 150 km. 270 metrów. Ten dystans, uwidoczniony na btaeli można uważać obecnie za maximum, jakie dzisiaj osiągnąć można z działami i środkami współczesnej artyleryi.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 8 sierpnia 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.