Japonia występuje przeciw Niemcom.

Wysłanie noty japońskiej do Niemiec.

C. k. Biuro korespondencyjne donosi:

Berlin, 20 sierpnia.

 

Biuro Wolfa donosi, że tutejszy przedstawiciel Japonii doręczył z rozkazu swego rządu niemieckiemu urzędowi spraw zagranicznych notę, w której, powołując się na sojusz angielsko-japoński, domaga się natychmiastowego wycofania niemieckich okrętów wojennych z wód japońskich i chińskich lub też lada rozbrojenia tych okrętów najpóźniej do 15-go września, bezwarunkowego wydania całego terytoryum Kiauczau, dzierżawionego przez Niemcy urzędnikom japońskim i bezwarunkowego przyjęcia tych żądań najpóźniej do 23 sierpnia.

 

* * *

Powyższe żądania, a nawet

 

Wojna Niemiec z Japonią

była spodziewana przez Niemcy. Według bowiem doniesienia, otrzymanego przez c. k. Biuro korespondencyjne pod datą dzisiejszą, gazeta „Vossische Zeitung", omawiając stanowisko Japonii oświadcza, że jeżeli nawet wojna z Japonią powiększy liczbę przeciwników Niemiec, to jest rzeczą jasną, że decydujące walki, miarodajne dla dalszych wypadków, stoczone będą na terenie europejskim.

* * *

Zatoka Kiauczau leży na południowo-wschodniej stronie półwyspu Szantung. Terytoryum dzierżawione przez Niemcy w Kianczau rozciąga się na dwa południowo-zachodni i północno-wschodni półwysep, które stanowią wrota do 33 km. długiej i 26 km. szerokiej przystani, oraz na łączący oba półwyspy wąski pas wybrzeża.

 

Linie graniczne tego terytoryum zostały określone przez komisyę niemiecko-chińską w roku 1898. Całe to terytoryum obejmuje 515 kilometrów przestrzeni i liczy 84.000 mieszkańców.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.