Anglia przechyla się na stronę wojny,

Anglia jedyne wielkie państwo, które do tej pory propagowało pokój — przygotowuje się obecnie gorączkowo do wojny. W Izbie niższej złożył wczoraj lord Grey oświadczenie niesłychanej wagi, w której bez ogródek oświadczył, iż leżeliby Francyi wojnę narzucono, to opinia publiczna w Anglii stanie po stronie Francyi.

 

 

Wskutek tego, że flota francuska znajduje się na morzu śródziemnem, północne wybrzeża Francyi są bez ochrony. Gdyby te wybrzeża zaatakowała flota obca, to Anglia nie mogłaby się temu spokojnie przypatrywać. Francya ma prawo wiedzieć natychmiast, czy w takim wypadku może liczyć na pomoc Anglii. Wczoraj wieczór dał zapewnienie ambasadorowi francuskiemu, iż jeżeli flota niemiecka pojawi się w kanale i na morzu północnem, aby zaatakować francuską żeglugę albo wybrzeża, flota angielska udzieli wszelkiego poparcia.

 

Mowca odczytał potem telegram króla belgijskiego do króla Jerzego z gorącym apelem, by Anglia interweniowała celem ochrony niezawisłości Belgii. Ta interwencya odbyła się w ostatnim tygodniu. Gdyby niezawisłość Belgii miała być straconą, to także niezawisłość Holandyi byłaby straconą. Parlament powinien rozważyć, jakie interesy Anglii są tu w grze, gdybyśmy w takiem przesileniu mieli się wycofać.

 

Mowę swą zakończył Grey: Dotychczas nie objęliśmy żadnego zobowiązania co do wysłania korpusu ekspedycyjnego poza granice kraju. Zmobilizowaliśmy flotę, a teraz mobilizujemy armię. Musimy być gotowi. Jesteśmy gotowi spojrzeć w oczy następstwom użycia naszej całej siły.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.