Rosya burzy pokój Europy!

Zwycięstwo rosyjskiej partyi wojennej. - Mobilizacya wojsk rosyjskich.

Partya wojenna, pod wodzą ministra wojny, Suchomlinowa, tryumfuje. Na propozycyę ministra wojny, rosyjska Rada ministrów uchwaliła wdrożyć energiczną interwencyę z powodu konfliktu austro-serbskiego. Wyrazem tego postanowienia jest właśnie ogłoszona mobilizacya.

 

 

Naczelnym dowódzcą armii rosyjskiej wielki ks. Mikołaj.

W petersburskich kolach wojskowych twierdzą, k wodzami armii rosyjskiej mianowani zostaną generał Rennenkampr z Wilna i generał Iwanow z Kijowa, głównodowodzący obu tych okręgów wojennych. Równocześnie dano do zrozumienia, że naczelną komendę nad rosyjskiemi siłami zbrojnemi w razie wojny obejmie obecny dowódca korpusu gwardyi i gubernator wojenny okręgu petersbuskiego, wielki ks. Mikołaj Mikołajowicz.

 

Przygotowania wojenne Rosyi

Berlin. (Wł.). „Lokal Anzeiger” donosi, że bawiący za granicą oficerowie rosyjscy otrzymali rozkaz natychmiastowego powrotu do swych oddziałów i że na granicach Rosyi poczyniono wszelkie przygotowania, umożliwiające jaknajszybsze przyprowadzenie wojsk do stanu wojennego,

 

Rosya stanie w obronie Serbii.

Petersburg. (Wat.). Dzisiejsza „Nowoje Wremia" zamieszcza szereg artykułów, w których zaznacza, że Austro-Węgry same file byłyby zdecydowane na tak ostry krok wobec Serbii, będący naruszeniem prawa międzynarodowego. Jedno słowo cesarza niemieckiego wystarczyłoby do cofnięcia noty przez Austryę. Cesarz Wilhelm wie, że Rosya będzie musiała stanąć w obronie Serbii. Krok Austryi wobec Serbii oznacza wojnę z Rosyą, a wojna austro-rosyjska musi spowodować współdziałanie Niemiec, co znowu pociąga za sobą także Francyę. Moralna odpowiedzialność za grożące zaprzeczenie równowagi Europy spada na Niemcy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-07-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.