Dyplomacja, wojna

(Telegram Il. Kuryera Codz.)

Genowa, 12 lutego. Pisma szwajcarskie donoszą: Dmowski, zażądał imieniem Polskiej Delegacyi od najwyższej Rady wojennej w Paryżu, ażeby przy wznawianiu zawieszenia broni z Niemcami koalicya stanowczo nakazała Niemcom zaprzestania operacyi wojennych przeciwko Polakom w b. zaborze pruskim. Dalej Niemcy mają być zmuszeni do oddania Polakom drogi kolejowej z Gdańska do Warszawy na transporty żywności, broni, amunicyi i wojska gen. Hallera.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-02-1919

(Telegram „Ilustr. Kuryera Codz.")

Berlin, 12 lutego. Od pewnego czasu odbywa się przenoszenie głównej niemieckiej kwatery z Hindenburgiem na czele do Kołobrzegu. Za kilka dni rozpocznie Hindenburg urzędowanie — poczem nastąpią operacye, mające na celu ochrona granic przed bolszewizmem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-02-1919

(LENIN, TROCKIJ, CZICZERIN)

Lenin. - Słuchajno Trockij, a masz ty rezerwy dla naszej bolszewickiej armii?

Trockij. - Za sobą nie, za to przed nami najmniej z trzykroćstotysiecy.

Lenin. - Gdzie?

Trockij. - Na Nalewkach w Warszawie.

Mucha, 07-02-1919

Referent — A z Gdańskiem co ma się stać?

Minister francuski. — Obsadzimy go wojskiem koalicyjnem.

Jakto, nie oddamy go Polsce?

Przynajmniej nie zaraz, bo może go czesi zareklamują dla siebie.

Mucha, 07-02-1919

Złupił zbój słowiański germańskiego zbója:

Sprawnie go rozbroił, zdarł mu portki, huty

I wskroś go przejmuje duch prusactwa luty

I wraz się przedzierzga w zdziercę czeska szuja.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.