Dyplomacja, wojna

Rycina nasza przedstawia eksplzyę granatów zapalających (Brand-Granaten) na froncie francuskim.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-03-1917

Komunikat francuski z dnia 17 b. m. popołudniu. Na północ od Aura d. między Avre i Oise nasze oddziały posuwają się naprzód, wywierając silny napór na nieprzyjaciela. W ciągu nocy posunęły się one na froncie o szerokości przeszło 20 klacz., przy głębokości przekraczającej miejscami ponad 4 klm. W odwecie na spalenie Bapaume, jeden z naszych aparatów lotniczych obrzucił bombami w sobotę Frankfurt n. M.

Pułkownik Sikorski o materyale wojskowym Królestwa Polskiego.

Na zjeździe krajowym w Warszawie wygłosił referat pułkownik Sikorski.

Oznajmił on między innemi, że ze ścisłych obliczeń, przeprowadzonych na podstawie dat staty­ stycznych, wynika, że po odtrąceniu pobranych rezerwistów, emigrantów przymusowych do Rosyi i robotniczych do Niemiec pozostało w kraju około 800.000. Z tej cyfry można przyjąć śmiało 600.000 jako zdolnych pod broń.

Nie uwzględnieni są w tej liczbie

Komunikat angielski z dnia 17 marca: Bapatune zostało wzięte po ostrej walce z niemieckiemi strażami tylneini. Na południe od Somny obsadziliśmy niemieckie pozycye na froncie około 16 mil. Zajęliśmy wsi: Fresnes, Horgnyvillers, Carbonnel, Harleu, Etterpigny, i La Maisonnette. Na północ ad rzeki zajęliśmy Le Transloy, Biofyillers, Achiet de Petit, Ablainreville, Buquoy i Essart. Nieprzyjaciel systematycznie niszczył Rapaume. Wszystkie domy prywatne i gmachy publiczne sa zburzone i wszystkie wartościowe przedmioty zabrane, albo spalone.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-03-1917

Berlin. (Biuro Wolffa) Jeden z naszych samolotów marynarki 17-go popołudniu obrzucił bombami port i zakład gazowy w Dover. W nocy na 18-go nasze morskie siły bojowe wtargnęły do cieśniny Dovre-Calais i do ujścia Tamizy. Południowa grupa atakująca zatopiła jeden nieprzyjacielski kontrtorpedowiec ze straży kanałowej w walce zbliska i ciężko uszkodziła drugi. Grupa północna zniszczyła strzałami torpedowymi jeden parowiec handlowy, pojemności około 1000 ton koło Northlorelaad.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-03-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.