Dyplomacja, wojna

IV połowa autokolumna, która w czasie ciężkich walk nad Berezyną, utrzymywała odcinek obronny do chwili nadejścia rezerw, zasługując na pochwałę dowódcy armji gen. Szeptyckiego. Por. Henryk Przyborowski, syn dr. Marjana Przyborowskiego, dowódca IV polowej autokolumny. Podpor. Michał Szymanowski, syn znanego artysty rzeźbiarza i malarza Wacława, zastępca dowódcy.

 

Gen. Kazimierz Sosnkowski długo nie brał bezpośredniego udziału w bitwach, zajmując stanowisko wiceministra spraw wojskowych. Obecnie od pewnego czasu stoi na czele jednej z armii na froncie północnym i wykazuje na polu walki wszystkie swe dawne zaloty wojskowe, które go cechowały w bojach legionowych, jako szefa sztabu I. Brygady.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Wiedeń, 29 czerwca. (K) Z Londynu donoszą: Zreorganizowana armia ochotnicza na Kaukazie podjęła walką z czerwoną armią, zajęła Batum i maszeruje w kierunku północno-wschodnim, walcząc z wojskami Gruzyi, które w kilku bitwach zostały pobite. Rząd Gruzyi zażądał od bolszewickiej armii posiłków. W Tyflisie na znak protestu przeciw rządom koalicyi, która ofenzywę tę popiera, rząd gruziński aresztował członków misyi koalicyjnej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-07-1920

Z Konstantynopolu donoszą o zawarciu pokoju między Georgią i Aserbejdżanem. Georgia zatrzyma prowincyę Tyflis, w sprawie obwodu Zakotaly zapadnie rozstrzygnięcie później.

 

Górnoślązak, 29-06-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.