Dyplomacja, wojna

Biuro Wolffa podaje w komunikacie o opróżnieniu Chemis des Dames, że Francuzi używają do wyszukiwania ukrytych niemieckich gniazd karabinów maszynowych sfor psich, które biegnąc przed oddziałami szczekaniem zwracają uwagę taksiarzy francuskich na obecność nieprzyjaciół.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-10-1918

Potężne natarcia wojsk koalicyjnych następują po sobie z błyskawiczną szybkością, a charakterystycznem jest dla nich, że miejsce ataku nieustannie przy nich się zmienia. Od Belgii aż do Mozeli niema już prawie wzdłuż całego frontu ani jednego odcinku. Na południe od Dxmuiden atakują Anglicy i Belgowie, na linii Donai - Cambrai - St. Quintin trwa bodaj najsilniejszy napór Anglików, w Szampanii szturmują nieustannie Francuzi a w Argonach i na wschód od nich aż do Mozy operują wojska amerykańskie.

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 06-10-1918

Szef amerykańskiego sztabu generalnego generał March donosi, że armia amerykańska we Francyi wynosi dotąd 1,960.000 ludzi. Dalsze dwa miliony są gotowe do drogi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-10-1918

Grupa wojsk bawarskiego następcy tronu ks. Ruprechta: We Flandryi nieprzyjaciel podjął na nowo swe ataki na szerokim froncie między Zarren a Lys. Udało mu się posunąć naprzód poza nasze pośrednie stanowisko. Kolo południa walka ustała na linii Certemark — okolica na wschód od Roeselaere (które po ciężkiej walce pozostało w rękach nieprzyjaciela) — okolica na południowy zachód od Issghem — okolica na północny wschód od Menin-Menie i Wervick utrzymano przeciw silnym atakom nieprzyjaciela. Próby nieprzyjaciela przeprawienia się przez rzekę Lys koło Komen zostały udaremnione. W czasie ponownych ataków, które nastąpiły po południu, utraciliśmy Handzaeme i Kortemark.

Francuskie sprawozdanie popołudniowe z 11. W ciągu nocy Francuzi pozostali wszedzie w kontakcie z wrogiem, którego odwrót trwał w rozmaitych punktach frontu. Na północ od rzeki Aisne zajęli i przekroczyli Francuzi Chivi-Moulins. Wojska włoskie dotarty na południe od Courtecon do Chemin des Dames, który Francuzi trzymają aż do wzgórza pod Cerny au Laormais. W Szampanji usadowili się Francuzi w kilku punktach na północnym brzegu rzeki Suippes między St. Etienne i Bomt sur Suippes oraz pod Warmerivitte, Vaudetre i St. Masmes. Dalej na wschód zajęta piechota francuska Mont St. Martin, Corbon i Brieres.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.