Dyplomacja, wojna

Wiedeń. (BK.) Urzędowo ogłaszają 20 czerwca:

Bitwa w prowincyi. Wenecyi trwa dalej. Nieprzyjaciel na upadek większej części frontu nad Pławą odpowiedział gwałtownymi, z wytrwałą zaciętością wykonanymi kontratakami. O nowe stanowiska nad kanałem Fosata nad koleją Odorze-Treviso i na Montano toczyła się zacięta walka Na terenie Montello walka niekiedy była tak ze jadła, jak wszelkie bitwy na Krasie. Włosi pchali gdzieniegdzie swoje kolumny szturmowe po sześć razy do ataku. Wielkie straty zmuszały nieprzyjaciela do bezładnego szafowania swojemi rezerwami, które dywizyami i pułkami rzucał do boju.

Berlin. (BK.) Urzędowo ogłaszają:

ZACHODNI TEREN WOJNY.

Grupa wojska następcy tronu bawarskiego ks. Ruprechta: Artylerya nieprzyjacielska rozwijała ożywioną działalność w niektórych odcinkach po obu stronach Lys i między Arras a Albert. Po gwałtownym ogniu zaatakował nieprzyjaciel koto północy na południowy zachód od Albert. Odparto go, przyczem pozostawił jeńców w naszych rękach. 

ZURYCH, 20,6 (tel. wł.). Dzienniki tutejsze donoszą, że niemieckie przednie straże dotarły na przestrzeni 8-iu kilometrów ku Compiegne. 

Napór niemiecki pomiędzy Aisną a Marną może doprowadzić do nowej wielkiej bitwy, której pragnie za wszelką cenę koalicja, aby się oswobodzić od grożącego otoczenia jej armji. 

Skutkiem ostatnich walk na froncie zachodnim zniszczono wiele bezcennych zabytków. Rycina nasza przestawia bazylikę w Albert nad Sommą, zniszczoną ogniem artylerii.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-06-1918

PARYŻ, 17.6. Doniesienie Aj. Havasa. Kilka grup nieprzyjacielskich lotników wzniosło się wczoraj wieczorem ponad naszymi liniami w kierunku na Paryż. Sygnały alarmowe dano o godz. 11 m. 40. Nasze środki obrony rozpoczęły niezwłocznie działalność, a nasze baterie ostrzeliwały mocno zameldowane samoloty nieprzyjacielskie. Kilka bomb nieprzyjacielskich spowodowało kilka ofiar w ludziach oraz szkody materialne. Zakończenie alarmu miało miejsce o godz. 12 m. 45. (WAT)

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.