Dyplomacja, wojna

BERLIN, 27.4. Biuro Wolffa donosi: Począwszy od wczoraj w nocy wróg, przy pomocy świeżo sprowadzonych sił przedsiębierze cały szereg kontr-ataków na okolicę, aby zdobyć utracony teren. Niesłychanie ciężkiemi i krwawemi ofiarami opłacił nieprzyjaciel wązki pas terenu, nie osiągnąwszy jednak utraconych dawnych stanowisk. Na zachód od Hangard i na zachodnim brzegu lasu Hangardskiego piętrzą się trupy zabitych Francuzów; w północnej; części pola bitwy są stosy Anglików. Wobec tego, że wczoraj popołudniu pogoda się rozjaśniła, artylerja nieprzyjacielska próbowała rozpocząć bój z baterjami niemieckiemi. Nie mogła jednak osiągnąć przewagi. Ogień nasz działał silnie i obserwowano dobry skutek. Liczba jeńców powiększa się wciąż przez nowe oddziały, które pozostały w naszych rękach podczas kontrataków nieprzyjaciela. Jest rzeczą bardzo charakterystyczną, iż Francuzi zeznają, ze winą nieutrzymania Hangardu jest cofnięcie się Anglików. Niezadowolenie Francuzów z Anglików jest zupełnie jawne. (WAT).

Berlin, 26.4. Biuro Wolffa podaje następujący komunikat angielski z dnia 25 kwietnia: Francuskie i angielskie stanowiska pod Bailleil aż do okolicy na wschód od Wytschaete atakowane były gwałtownie w ciągu całego dnia. Szczególnie gwałtowne walki odbyły się na całym tym froncie, zwłaszcza w okolicy Branoutre, Kemmel i Vieratraat. Podczas kilkakrotnych ataków i kontrataków wojska koalicyjne zmuszone były cofnąć się ze stanowisk, w których posiadaniu byli zrana. Walka trwa.

Gotowe do wzlogu statki napowietrzne w porcie; obok widzimy namioty służące do ich przechowywania.

 

Nowa Gazeta, 27-04-1918 [Foto.: Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 21-04-1918]

BERLIN, 24.4. Urzędowo. W nocy z 22 na 23 kwietnia udaremniono planowane na wielką skalę bez względu na ofiary przedsięwzięcie angielskich sil morskich przeciwko naszemu flandryjskiemu punktowi oparcia. Po gwałtownym ostrzeliwaniu ze strony morza pod gęstą osłoną sztucznej mgły małe krążowniki w otoczeniu licznych torpedowców i łodzi motorowych przybliżyły się do wybrzeży pod Ostendą i Seebrugge w zamiarze zniszczenia tamtejszych szluz i urządzeń portowych. Jednocześnie, jak wynika z zeznania jeńców oddział żołnierzy marynarki. złożony z 4-ch kompanji (Rogal Marine) miał zająć groble portowe pod Seebrugge i zniszczyć wszystkie znajdujące się tam budowle, działa i materjał wojenny, oraz znajdujące się w porcie statki.

LONDYN, 24.4. Biuro Reutera podaje następujący komunikat admiralicji angielskiej: Dzisiaj wczesnym rankiem nasze morskie siły zbrojne przedsięwzięły atak na Ostendę i Zeebrugge, które wróg używa jako punkty oparcia dla swych łodzi podwodnych i torpedowców. Nasze siły są obecnie w drodze powrotnej. Według dotychczasowych skąpych informacji atak nasz osiągnął wcale niezłe rezultaty. Z wyjątkiem statków stanowiących osłonę, użyta eskadra składała się z pomocniczych statków wojennych, oraz 6 przestarzałych krążowników. Pięć z pośród tych krążowników, naładowane betonem; użyte zostały do zablokowania. portu, a mianowicie zgodnie z otrzymanym rozkazem doprowadzone były do brzegu, opuszczone tam przez załogę i wysadzone w powietrze w powietrze. Następujący komunikat będzie wydany jak tylko nadejdą sprawozdania ze statków, które teraz wracają do swych punktów oparcia. O stratach jeszcze nic nie wiadomo. (WAT).

W prasie paryskiej zajmują się obszernie warunkami obecnego przebiegu walk na zachodzie i dochodzą do wniosku, iż położenie Anglików jest podobne do sytuacyi Francuzów z września w 1914 r. Jest to położenie prawie tragiczne, lecz Anglicy powinni zdobyć się na podobny jak Francuzi wówczas opór nad Marną. Jeżeli nie będą mieli do tego teraz siły, to nigdy już nie odzyskają z powrotem utraconej faz pozycyi. „Temps” nawołuje Anglików do wytężenia ostatnich sił i wytrzymania za każdą cenę.

Dziennik Śląski, 24-04-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.