Dyplomacja, wojna

Insbruk. (BK) Wczoraj po południu przeleciało trud insbrukiera czterech nieprzyjacielskich lotników, którzy przybyli z południa. Rzucili oni około 8 bomb wagi 10 do 25 kg., które wyrządziły na różnych miejscach mniejsze szkody. Jedna osoba zabita, dwie ciężko, kilka lekko rannych. Lotnik nierzyjacielski opuścił się na wysokość 300 m. i ostrzeliwał z karabinu maszynowego dwa pociągi maltańskie, przewożące rannych, które na szczęście były próżne.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-02-1918

Francuskie sprawozdanie popołudniowe z 21. II.: Wojska nowozelandzkie podjęły rano skuteczną wyprawę na wschód od lasu Polygon i zabrały jeńców. Działalność artylerji nieprzyjacielskiej.

Sprawozdanie wieczorne: Na północ-zachód od Reims i pod Luivre nie powiódł się napad niemiecki. Liczba jeńców, ujętych w Lotaryngji na północ od Bures i na wschód od Moncel, wynosi 525, w tem 11 oficerów.

Z reszty frontu nic nowego.

 

Kurjer Poznański, 23-02-1918

(wtb.) Doniesienie petersburskiej agencyj telegraficznej z dnia 18. lutego: Walka pod Kijowem była zacięta. Kijów został ostatecznie zajęty rzez wojska rewolucyjne.

Telegram z Moskwy oświetla straszliwe wypadki przed zajęciem Kijowa. Nad miastem wisiała gęsia chmura dymu. Cała artylerya bolszewików brała udział w walce. Na wszystkich miejscach wywyższonych oraz na prawym brzegu rzeki ustawione były działa; przeszło 200 paszczy ogniowych stanęło do pracy. Październikowe wypadki w Moskwie bledną wobec wypadków w Kijowie. Główna walka toczyła się w okolicy Pieczar, głównego punktu zbornego wojsk ukraińskich. Opowiadają, że oficerowie; aspiranci oficerscy przyłączyli się do Ukraińców. Według doniesień bolszewickich walczyli w szeregach Ukraińców rumuńscy, angielscy, belgijscy i francuscy oficerowie. Wielu mnichów zgłosiło się na ochotników.

 

Dziennik Śląski, 21-02-1918

Londyn, 17 lutego. Urzędowe doniesienie biura Reutera opiewa: Około sześć nieprzyjacielskich samolotów zbliżyło się wczoraj wieczorem około godziny 3/410 do ujścia Tamizy i wykonało atak na Londyn. Atakujące statki odpędzono, z wyjątkiem jednego, który szybując wzdłuż rzeki dostał się ponad miasto i w dzielnicy południowo-zachodniej zrzucił jedną jedyną bombę. Bomba ta zburzyła jeden dom, grzebiąc, wśród gruzów jednego oficera kalekę, jego żonę, i dwoje dzieci. Kilkanaście dalszych bomb zrzucił; atakujący w drodze powrotnej we wschodnich przedmieściach. Nie doniesiono jednak ani o szkodzie znaczniejszej, ani o stratach.

(wtb.) Główna kwatera. 16-go lutego. Wojna na zachodzie. W niektórych odcinkach czynność artyleryi. która zaostrzyła się nad wieczorem w Szampanii. pomiędzy Tahure a Ripont.

Mniejsze przedsięwzięcia naszej piechoty we Francyi i na wschód od St. Mihiel miały powodzenie. Z innych widowni walk nic nowego.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.