Dyplomacja, wojna

Berlin, 25. VI. (WTB.) Urzędowo donoszę: Nowe sukcesy łodzi podwodnych w Kanale angielskim, na Atlantyku i na Morzu Północnem: 24 tys. ton. Między. zatopionemi statkami znajdował się angielski parowiec frachtowy i wielki, po brzegi naladowany, kontrtorpedowcami zabezpieczony angielski parowiec basenowy, uzbrojony parowiec o pojemności 6000 ton; ładunek towary, wystrzelony z konwoju, orna dwa uzbrojone parowce, z których jeden wiózł oliwę palmowa i szafran. Dalszy zatopiony parowiec wiózł drzewo dla kopalni.

Rzym, 24. VI. (WTB.) Sprawozdanie niedzielne: W nocy z 23. czerwca napotkał jeden z naszych oddziałów wywiadowczych na wschód od I.agbi w Balassi na silny oddział nie przyjacielski i zmusił go do odwrotu. Artylerya nieprzyjacielska była wczoraj szczególnie czynna na płaskowzgórzu pod Asingo. Przy górze Ortigara odebraliśmy przeciwnikowi jeszcze jedno działo. Powyżej Andraz (Cordevole) zaatakował przeciwnik po silnem przygotowaniu działowem w pierwszych godzinach porannych jednę z naszych pozycji wysuniętych naprzeciwko Settsars.

Jest nim Janusz de Beaurain, syn lekarza wojskowego w Skoczowie na Śląsku.
P. Janusz de Beaurain jest pierwszym legionistą polskim, który po odbyciu kampanii w artyleryi, wydelegowany został do szkoły lotniczej. Po ukończeniu studyów teoretycznych p. Beaurain odbywał studya praktyczne nad Soczą, pełniąc ciężką i odpowiedzialną służbę wywiadowcy. Jak się dowiadujemy, kilku legionistów odbywa studya lotnicze w Wiener Neustadt.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-06-1917

Londyńskie "Times" donoszą z Nowego Jorku: Departament wojskowy zawiadamia , że Polakom, którzy mają być wciągnięci na mocy własnej deklaracji zgodnie a prawem o powołaniu, przysługuje prawo oświadczenia o swojej narodowośći i przynależności polskiej, jeżeli nawet są austryackemi lub niemieckimi poddanymi.
Tym sposobem unikną wciągnięcia ich do list  poddanych państw wojujących i uzyskają prawo służenia w szeregach armii amerykańskiej.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-06-1917

Petersburg, 23. VI. (WTB.) Sprawozdanie piątkowe: Kaukaz: Na południo-zachód od Nalkit oddziały nasze zaatakowały w odcinku pozycji tureckich na północnych wierzchołkach gór Anour (?). Wszystkich obrońców wykłuto bagnetem z wyjątkiem kilku ludzi, którym udało się zemknąć. Na północ od Serdesz wojska nasze po nieznacznej potyczące z kurdami zajęły przełęcz górską.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.