Dyplomacja, wojna

Paryż. 16. X. (WTB.) Sprawozdanie poniedziałkowe popołudniowe: Na froncie rzeki Aisne bardzo ożywiona działalność artylerii w okolicy plaskowzgórz miedzy Ailles i Craorme. W Szampanii podjelismy wyprawę do linji niemieckich na wschód od Maison de Champagne i zabraliśmy około 10 jeńców. Na prawym brzegu Mozy silna dzialalność artylerii na północ od wzgórza 344. Z reszty frontu nie nowego.

Bolszewik. - A teraz co mam zrobić?

Wilhelm. - Przenieść ten słup graniczny znowu o 100 wiorst dalej, Rusek przeklęty.

Mucha: szkice satyryczno-humorystyczne, 15-10-1917

Save

Berlin. 16.10. Urzędowo donoszą: W dodatku do komunikatu urzędowego o dokonanem wspólnie przez armję i flotę zajęciu wyspy Oesel kierownictwo sil morskich komunikuje:

Dla wysadzenia na brzeg części armji na wyspie Oesel dnia 12 października o świecie nasze siły morskie, pozostające pod rozkazami wice-admirala Erhard-Schmidtta, poczęty ostrzeliwać umocnienia rosyjskie w zatoce Tagga i w cieśninie Soelo i wkrótce je zwalczyły.

Zurich. 16.10. „Agenzia Americana" donosi: Rząd meksykański oświadczył, iż solidaryzuje się z rządem peruwiańskim i uznaje za niezbędne ze względów politycznych zerwanie stosunków dyplomatycznych z Niemcami. Znajdujące się w portach peruwiańskich okręty niemieckie mają pojemność ogólną 43,100 ton. Rząd republiki Peru postanowił używać tych okrętów do przesyłania towarów do Stanów Zjednoczonych. (WAT).

 

Nowa Gazeta, 16-10-1917

12/X w południe.

Paryż. W Belgii w ciągu nocy odrzucili Francuzi atak niemiecki, wykonany na stanowiska francuskie na wschód od Draaibank pomiędzy folwarkiem Papegord a iolwarkiem La Victoire. Patrol niemiecki, który usiłował zbliżyć się do linii francuskich, rozproszony został ogniem francuskim. Na prawym brzegu Mozy, na północ od wzgórza 344 wykonali Niemcy atak, który im pozwolił wtargnąć do wysuniętej części rowów francuskich. Po zaciętej walce wyrzucili Francuzi nieprzyjaciela, znowu stając się panami swych stanowisk.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.