Dyplomacja, wojna

Anglicy obsadzili święte Hedżas.

Konstatynopol, (B. kor.) Z głównej kwatery donoszą: Powstańcy uwiedzeni przez niesumiennych, za pieniędze przekupnych zarządców, pozwolili Anglikom wejść na święte terytoryum Hedżas (w Arabii – przyp. red.), na którem dotąd nie stanęła noga żadnego obcego. Wszystkie ataki powstańców na kolej w Hedżas zostały każdym razem wśród wielkich dla nich strat odparte.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-05-1917

Obszar zarządu Ober-Ost.

Deutsche Warschauor Ztg.” omawiając obszar zarządu wojskowego Ober-Ost podnosi, iż obszar ten wynosi 108.000 km. kw. i to jest tak wielki, jak Bawarya, Wirtembergia i Badan razem wzięte. Przy sztabie naczelnego komendanta Ober-Ost znajduje się 9 oddziałów administracyjnych, którym podlegają trzy wielkie zarządy wojskowe, z których jeden obejmuje Kurlandyę (19.000 km. kw.), drugi Litwę (63.000 km. kw.), a trzeci okręg Białystok-Grodno (26.000 km. kw.). Tym trzem zarządom wojskowym podłoga 58 obwodów, na które podzielony jest cały obszar Uber-Ost. Gubernia suwalska, która wchodziła w skład Królestwa Polskiego, wliczona jest W obszar Ober-Ost.

Walki na zachodzie.

W dniu 16 maja o godzinie 4 rano zda były pułki turyngskie w zwycięskim ataku wieś i dworzec Roeux. Wobec ataków przeważających sił an, gielskich cofnęły się oddziały szturmujące na wschdni skraj wsi, gdzie utrzymały się mimo kilkakrotnych gwałtownych ataków angielskich . Ataki te rozprzestrzenily się aż w okolice Gavrelle, rozbiły się jednak wśród ciężkich dla nieprzyjaciela strat. Na południe: zachód od Oppy zamierzony atak angielski nie rozwinął się, ponieważ zapełnione żołnierzami rowy angielskie zawczasu wzięto pod silny ogień niszczycielski.

Stany Zjednoczone w „obronie" Ameryki połudn.

Wedle doniesienia paryskiego „Temps" objęły obecnie Stany Zjednoczone Ameryki północnej ochronę wybrzeża Stanów południowych od Rio de la Plata aż do ujścia rzeki Para. W ten sposób wchodzi Część wybrzeża Ameryki południowej pod przymusowy „protektorat" Stanów północnych, których imperyalistyczne zapędy rosną, z każdą chwilą w miarę, jak opóźnia się podjęta przez Amerykę północne akcya stworzenia wszechamerykańskiej akcji przeciw Niemcom.

We Francji.

Niemiec – Co robisz człowieku? Wściekłeś się, czy co?

Francuz. - Wcale nie, tylko ponieważ rosjanie uważają, że teraz jest dobry czas do „bratania”, to ja ci muszę „nakłaść” za siebie i za niego.

Mucha: szkice satryczno-humorystyczne, 21-05-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.