Muzyka, jako środek przedłużający życie.

Muzykanci są na ogół wesołymi i bezfrasobliwymi ludźmi, żyjącymi przeważnie z dnia na dzień i nie przybierającymi sobie zbyt do serca przeciwności życia. A jednak muzycy ani w najmniejszej cześci nie zawdzięczają swej równowagi duchowej swemu zawodowi, czego obecnie dowodzi współpracownik „Humanitas” w artykule pod tytułem „Muzykoterapia". Równocześnie zaznacza z drugiej strony, że udowodnioną jest ponad wszelką wątpliwość rzeczą, iż muzyka jest także elementem przedłużającym życie, że niektóre instrumenty wywierają specyalnie dodatni wpływ na porost i utrzymanie włosów, podczas gdy inne oddzialywują pomyślnie na krążenie krwi, a nawet służyć mogą jako środek do wzmocnienia nerwów.

 

 

Już w XVI wieku czynił lekarz włoski Della Porta starania, aby instrumenty smyczkowe sporządzano z drzew jak najzdrowszych, by w ten sposób wzmocnić zbawienny wpływ muzyki na nich otrzymywanej. Jak zaznacza dr Patnicti w swem studyum o krążeniu krwi w mózgu, cyrkulacya ta wzmaga się znacznie podczas trwania muzyki, z czego wynika, że muzyka jest wcale poważnym środkiem podniecającym. I rzeczywiście w bardzo wielu wypadkach zauważono, te mężczyzni, pracujący intenzywnie nad rozwiązaniem pewnej kwestyi lub problemu, właśnie znajdowali najważniejszy punkt, przysłuchując się muzyce.

 

O wielkim matematyku Lagrangesu opowiadają, ze najtrudniejsze problemy matematyczne rozwiązywał pod wpływem muzyki, bez wielkiego zresztą wysiłku, pomimo, iż przedtem daremnie łamał sobie głową nad niemi. Według wykazów specyalnych aparatów, rejestrujących graficznie uderzenia serca i działalność płuc, wpływa muzyka uspokajająca na bicie serca i regularność oddechu, nadto przy pomocy dynamometru stwierdzano także, że ciężkie melodye osłabiają siłę, muskułów, podczas gdy wreszcie melodye wesołe wzmacniają ją.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-03-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.