O fizycznem wychowaniu dzieci. Pływanie.

Pływanie można postawić w rzędzie ćwiczeń najbardziej hygienicznych nietylko jako takie, lecz i dlatego, że połączone jest z kąpielą. Pływanie jest ćwiczeniem wszechstronnem, nietylko bowiem biorą w niem udział wszystkie mięśnie, lecz i narządy trawienia, krążenia i oddychania.

 

Ruchy kończyn górnych zwiększają

pojemność klatki piersiowej — co wraz z pogłębieniem oddechu pozwala na wprowadzenie większej ilości tlenu do ustroju, szczególnie do krwi. Ponieważ pływanie połączone jest z kąpielą, przeto mamy tu i działanie wody na skórę, co pobudza czynności skóry (przyspiesza przemianę materyi).

 

Uczyć pływać można dzieci od 6 — 8 roku życia, w każdym jednak razie, należy pilnować, by dzieci zbytnio się nie wysilały; mięśnie dzieci do trenowania zdolne nie są i dlatego powinny się dzieci raczej bawić w wodzie. Trenować mogą się zacząć osoby starsze — między 20—30 rokiem życia.

 

Nie należy pozwolić pływać takiemu dziecku, które cierpi na epilepsyę (taniec Ś-go Wita), wadę serca, chorobę nerek i t.p. I jeszcze uwaga podczas pływania należy unikać nalania się wody do uszu.

Dr. med. Matylda Biehler.

Nasz Dom (Tygodnik mód i powieści) 16/22-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.