Ofiary wiedzy. Czterech studentów medycyny w Pradze zachorowało na ospę.

Praga 15 maja.

Zarówno sfery uniwersyteckie jak i najszersze warstwy naszego miasta wstrząsnęła wczoraj do żywego alarmująca wiadomość, niestety rzeczywiście w całej rozciągłości prawdziwa: 4 studentów tutejszego fakultetu medycznego zapadło skutkiem zarażenia się przy studyach na ospę i znajduje się w niebezpieczeństwie życia.

 

Od trzech już prawie tygodni profesor fakultetu medycznego tutejszego uniwersytetu Dr. Hlava, jeden z najwybitniejszych praskich lekarzy i badaczy zakładu medycyny doświadczalnej, prowadził próby wstrzykiwania serum antiospowego na małpach, przy pomocy kilku studentów medycyny.

 

W ciągu ostatnich trzech dni czterech z tych studentów medycyny zachorowało wśród silnych objawów gorączkowych a wczoraj, po ostatecznem zbadaniu wszystkich symptomów, można było stwierdzić, że wszyscy czterej zapadli na ospe. zaraziwszy się straszną choroba w czasie doświadczeń w zakładzie.

 

Chorych umieszczono w szpitalu na oddziale chorób zakaźnych i otoczono troskliwą opieka, a życiu ich wszystkich zagraża poważne niebezpieczeństwo.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.