Zioła lecznicze.

Ministerjum Zdrowia Publicznego, Oddział hodowli roślin leczniczych (Aleje Belwederskie N 27) udziela wszelkich wskazówek w sprawie zbierania, uprawy i sprzedaży ziół leczniczych. Pożądany jest zbiór następujących roślin.

Liście: Podbiału, poziomki, jeżyny, bobka trójlistnego, nawrota. Liście czterech ostatnich gatunków stanowią najbardziej cenione surogaty herbaty. Kwiatostany: Konwalji; Kwiaty: jasnoty, tarniny, bzu czarnego: Ziele: tasznika, skrzypu, krzyżownicy gorzkiej, bratków. Korę: dębową i kruszyny.

Zbierać należy tylko wówczas, gdy rośliny zupełnie obeschły z deszczu lub rosy, najlepiej w czas pogodny, słoneczny, między godziną 10 rano a 7 wieczór. Suszyć należy natychmiast po zebraniu, w cieniu na przewiewnem poddaszu, bardzo cienką warstwą rozłożone. Suszące się rośliny często należy sprawdzać, czy te zagrzewają się lub nie pleśnieją. Ususzone rośliny i ich części powinny mieć piękne zabarwienie, a w pal-cach kruszyć się z łatwością. - Unikać zanieczyszczeń innemi roślinami. Przechowywać należy ususzone rośliny w szczelnych pudełkach lub skrzyniach, w zupelnie suchem miejscu; odnosi się to szczególnie do kwiatów.

 

Głos Polski, 21-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.