Hiszpanka.

Państwowy wydział zdrowotny obradował na ostatniem swem posiedzeniu nad grasującą obecnie w całych Niemczech chorobą zaraźliwą. zwaną powszechnie »hispanką« i nad środkami ku jej stłumieniu. Wyniki tych narad podajemy za biurem Wolffa: Zaraza szerzy się w calem państwie i występuje obecnie ostrzej, niż podczas pierwszego pojawienia się swego w czerwcu i lipcu. Zwłaszcza u młodych osób występuje ta choroba często bardzo gwałtownie; a gdy przyłączy się do niej zapalenie płuc, kończy się często śmiercią. Jednakże pogłoski, że jest to rodzaj dżumy płucnej, nie mają żadnej podstawy, jak to za pomocą badań bakteryologicznych stwierdzono z wszelką pewnością.

 

Ponieważ zarazek choroby dostaje się do organizmu przez usta lub nos, dlatego najpewniejszym środkiem dla uniknięcia zarażenia się. jest jaknajakuratniejsza czystość. Przed każdem jedzeniem, jako i przed rozpoczęciem przyrządzania potraw należy myć dokładnie ręce; dalej zalecają lekarze płukać kilkakrotnie w ciągu dnia usta i gardło wodą letnią osoloną (na szklankę wody dodać małą szczyptę soli).

 

Jednym z najpewniejszych sposobów uniknięcia zarazy jest unikanie tłumnych zgromadzeń, gdzie ludzie stykają się ze sobą blisko i mogą okaszliwać się nawzajem.

 

W wypadku zachorzenia nie należy, jak to mówią »przetrzymywać« choroby, oddając się nadal zwykłym zatrudnieniom. Już przy pierwszych objawach choroby (dreszcze, febra, ból głowy, katar, kaszel, bóle w kościach itp.) należy położyć się do łóżka. Jest to konieczne w celu ochrony serca.

 

Dziennik Śląski, 24-10-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.