Wiszące ogrody.

Właściciele ziemscy cieszą się wielkiem poważaniem. Nikt dziś nie ma takiego uznania, jak ci, którzy patrzą dumnie na chwiejące się łany zbóż, rosnącą kapustę i groch, pnący się po tykach.

 

Szczęśliwcy.

 

Ale nie każdy jest w tem radosnem położeniu, iż rozporządza choćby jednym zagonem z łaski magistratu. Wobec tego aktualną jest sprawa, co stanie się z balkonami. Przecież to wspaniałe pole popisu dla naszych domorosłych agronomów.

 

Tym dajemy następujące rady:

 

Do pudelka od cygar sypie się sproszkowany czarnoziem, za pomocą drutu przymocowywa się „majątek ziemski" do balkonu. Orze się łyżeczką od herbaty, a bronuje gęstym grzebieniem. Następnie sieje się ziarno w odległości 5 milimetrów jedno od drugiego. Tym sposobem na całą plantacyę wyjdzie około ćwierć funta żyta lub jęczmienia.

 

Nie należy jednak myśleć, iż już wszystko skończone; na opatrzność lepiej się nie spuszczać, a deszczem i pogodą kierować samemu. Potoki dżdżu na łany zboża można sprowadzać za pomocą zwykłego rozpylacza do wody kolońskiej, a operacyę słońca skondensować można szkłem powiększającem, umiejętnie przesuwając je ponad morzem złocistych kłosów.

 

Prawdziwą plagą jest ptactwo, szczególniej zwykły szary wróbel, który sam jeden zniszczyć może cały majątek i właściciela doprowadzić do ruiny. Można jednak uniknąć tych żarłocznych ptaków, umieszczając wśród zboża wiszącą na nitce, a uwiązaną na patyczku, fotografię jednej z naszych słynnych z wdzięku i urody artystek.

 

Zamiast nożyczek do żniw lepiej używać maszynki do golenia. Nie należy jednak łodyg namydlać, jak to jest w zwyczaju u niedoświadczonych, młodych ziemianek. Ponieważ parowa młockarnia przedstawia dla niejednych gospodarstw koszt zbyt wielki, można zboże młócić cepami, sporządzonemi z ołówków. Obliczono, iż z otrzymanej po zmieleniu ziarna tą drogą mąki — wypiec można półtorej przedwojennej „kajzerki". Łodygi zaś wystarczyć mogą na przeciąg 4 miesięcy, jako słomki do zimnych napojów dla przeszło jednej osoby.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-06-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.