Nowa klęska

Wybuch tyfusu plamistego w Królestwie. — Epidemia zatacza coraz szersze kręgi — Ognisko zarazy w ziemi krakowskiej. — Kolumny sanitarne. — Gwałtowna potrzeba lekarzy i pielęgniarek
Po tylu innych, nowa klęska nawiedziła lud polski. Klęska tem groźniejsza, że ludność źle odżywiana, wycieńczona, wyczerpana długotrwałą wojną, straciła odporność na choroby, a stała się podatną ofiarą wszelkich epidemii, nietylko łatwo ulegając zarazie, lecz ponadto nie wykazując dosyć sił żywotnych, by ją przetrwać: odsetek śmiertelności wśród dzisiejszej epidemii je»t wręcz niebywały!
Ze źródła rorwielmoctnienia się zaaazy szukać należy w wycieńczaniu Ludności, udowadnia niezbicie jej przebieg. Już w lecie zeszłego roku zaczęła się szerzyć w Królestwie czerwonka; po czerwonce nastąpił zaraz tyfus brzuszny, a zaraz po nim tyfus plamisty. Choroby te nie wywiązywały się jedna z drugiej. Skutkiem osłabienia źle odżywianej ludności doszło poprostu do tego, że każdy zbłąkany zarazek znajdował grunt podatny, przyjmował się szerzył i zabijał. I stan obecny jest taki. że są w Królestwie liczne wsi, w których setki ludzi choruje na tyfus; że po wsiach są liczne domy, w których chorują wszyscy, iż niema nikogo, by wezwać ratunku!


Obszar, zajęty przez tyfus plamisty, zaczyna się na zachodzie od Dąbrowy Górniczej i obejmuje cale Zagłębie Dąbrowskie, i powiaty: Włoszczowski (zwłaszcza Szczekociny dotknięte zarazą nader silnie), miechowski, jędrzejowski, kielecki, opatowski, sandomierski, opoczyński, radomski i piotrkowski. Przyczem ognisko zarazy leży w dawnej ziemi krakowskiej: w mieohowskiem, kieleckiem i jędrzejowskiem.
Jak zawsze, i u nas wszędzie w ciągu terażniejszej wojny, na ratunek zagrożonej ludności polskiej pospieszyły natychmiast Kolumny Sanitarne K. B. K.
Pierwsza Kolumna pod wodzą dra Dadeja wyruszyła do Zagłębia Dąbrowskiego i założyła szpitale epidemiczne w Dobrowie, Strzomieszycach, Klimontowie i Niwce. Druga Kolumna Sanitarna, pod dr Konwerskim, usadowiła się w Opatowskiem i pozakładała szpitale w Ostrowcu, Opatowie i Staszowie. Trzecia wreszcie kolumna, z dr. Schinzlem na czele, otworzyła szpitale w Bodzentynie i Suchedniowie pod Kielcami.
Na wzniesienie tamy przeciw zarazie, pustoszącej Królestwo, trzy Kolumny Sanitarne nie wystarczą.
I Komitet Książęco Biskupi gotów jest organizować i wysyłać dalsze, (potrzebne są również ekspcdycye dezynfekcyjne). Niestety, robocie tej stoi na przeszkodzie brak ludzi. Sekcja Sanitarna Kornitetu Książęco Biskupiego (św. Jana 20) potrzebuje pilno na kierowników nowych Kolumn lekarzy, przy których wynagradzaniu uwzlędnione będzie zajęcie niezwykle wyczerpujące niebezpieczne, oraz pielęgniarek, któreby na koszt Komitetu Książęco Biskupiego wyruszyły ratować rodaków. Potrzebne są na to osoby inteligentne i młode, gdyż doświadczenie poucza, że młodość jest najlepszym środkiem przetrzymania tyfusu plamistego w razie zakażenia się tą chorobą.
Kolumny Sanitarne pracują bez przerwy od lat trzech i nigdy dotąd nie brakło ochotników na najbardziej zagrożone i najniebezpieczniejsze posterunki. By wyratować kraj nasz od wyludnienia, nie braknie ich chyba - dzisiaj!
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 3-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.