Epidemia "swinki" w Galicyi wschodniej

„Świnka" czyli „mumps" — to choroba zakaźna, która szerzy się obecnie wśród dziatwy w szkołach we Lwowie i okolicy. Naukowa nazwa brzmi: „yarotitis epidemica", „epidemiczne zapalenie ślinianki przyusznej", „mumps" (nazwa angielska, oznaczająca „zły humor").
Choroba ta nie jest nowością; pojawiała się co roku.
Obecnie jednak rozszerza się gwałtowniej nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych i nasuwa się przypuszczenie, czy nie stoi to w związku z nieodpowiednim odżywianiem dzieci i ogółu.
Choroba, dostawszy się ze szkoły do rodziny, napada naprzód małe dzieci, potem starsze, a w końcu nieraz i dorosłych. Pojawia się również i w koszarach.


Nie wiadomo dotychczas, jak wygląda i gdzie tkwi zarazek chorobowy: czy np. w ubraniu, czy w powietrzu wydechanem przez chorych, czy też — co najprawdopodobniejsze — w wydzielinach błony śluzowej ust i gardła, w ślinie chorego.
Okres wylęgania się zarazka trwa 8 do 14 dni. Zauważono, że w czasie panowania silnej szkarlatyny nie zapadały na tę chorobę dzieci, które przebyły świnkę.
Objawy choroby główne, to gorączka, ból i obrzmienie w okolicy ucha — zwykle lewego. W następnych dniach wzmaga się czasem obrzmienie i ból, twarz, a czasem i szyja obrzmiałe, zapalenie przenosi się na drugą stronę twarzy, lecz dokucza już znacznie mniej.
Do tygodnia choroba przechodzi z reguły bez wszelkich skutków — jakkolwiek wystąpić mogą czasem i poważniejsze komplikacye. 
U dorosłych zwłaszcza występuje nieraz bolesna orchitis.
Jakkolwiek „świnkę" z reguły nazwać można chorobą niewinną, nieszkodliwą, — to przecież pamiętać należy, że jest to choroba zakaźna, — a głównie od organizmu dziecka zależy jej przebieg i skutki — dlatego więc waskazanem jest zasięgnąć porady lekarskiej.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.