Lato a choroby

Każda pora roku ma swoje właściwa cierpienia. Zima, powodując przeziębienia, wywołuje ostre choroby zapalne dróg oddechowych, zapalenie płuc, oskrzeli, influenzę, cierpienia reumatyczne, gdy lato usposabia w wysokim stopniu do cierpień przewodu pokarmowego.


Upał wywołuje nieprawidłowe fermentacye w żołądku i kiszkach, trawienie jest zwykle upośledzone, a nadmierne pragnienie i wprowadzenie większej ilości płynów do żołądka, osłabia jeszcze więcej sprawę trawienia przez rozcieńczenie soków trawiennych. To też ostre katary żołądka i kiszek, biegunki są na porządku dziennym, a zapominać nie należy o ważnym fakcie, ie wszystkie te zaburzeia w trawieniu usposabiają w wysokim stopniu do dysenteryi (czerwonki), która jest chorobą przykrą, niebezpieczny i może nawet śmierć sprowadzić. I dlatego wielka ostrożność w dyecie, i regularny tryb życia z unikaniem wszelkich nadużyć są wskazane, z nastaniem bowiem upałów i przy trudnościach w odżywianiu, dysenterya zaczyna się szerzyć w naszem mieście.

U osobników osłabionych i wyczerpanych przez wadliwe odżywianie, łatwo może śmierć sprowadzić. Dysenterya jest chorobą zakaźną bakteryjnego pochodzenia, a zarazek znajduje się w ogromnej ilości w wypróżnieniach. Źródłem zarazy jest sam chory człowiek, to jest choroba szerzy się z chorych na zdrowych. Zarazek przenoszą również mleko, woda, jarzyny i owoce. Wnika on do ustroju ludzkiego wyłącznie przez usta, najczęściej za pośrednictwem zakażonej ręki.
Muchy przenoszą również zarazki.
Olbrzymia moc zarazków, wydalanych z odchodami chorego, stanowi poważne niebezpieczeństwo dla najbliższego otoczenia, członków rodziny i pielęgnujących chorego. Za pośrednictwem zakaźnych naczyń, bielizny, ubrań, pościeli, nakryć stołowych i klamek, zarazki przenoszą się na dalszą odległość. Lasecznik dysanteryi jest m ało odporny na promienie słoneczne i wysychanie. Na owocach i jarzynach utrzymuje się przy życiu bardzo długo, bo przez 11 dni.
Również w środowiskach ciemnych i wilgotnych może żyć bardzo długo. Przenosząc chorobę zwłaszcza na osoby lekko chore, nie leżące w łóżku, cierpiące na lekkie tylko boleści i biegunkę i dlatego lekceważące chorobę. Symptomaty dysenteryi znane są każdemu, a polegają one nab iegunce i silnych boleściach. A jak się ustrzedz tej ciężkiej, często śmiertelnej choroby? Oto pam iętaj czytelniku, że jesteśmy wszyscy do chorób zakaźnych skłonni, które wiszą nad nami — jak miecz Damokłela. Trzeba zachowywać skrupulatną czystość i myć ręce przed każdem jedzeniem. Wszelkie zimne przekąski po "wódeczce" majonezy z ryb, bardzo zimne piwo, są wprost truciznami. Osoby mające słabe żołądki, skłonne do zaburzeń w trawieniu, powinny wystrzegać się lodów i zbyt zimnych napojów.
Mleko należy pić tylko przegotowane, wystrzegać się wszelkich surowizn, a owoce najlepiej spożywać tylko w kompotach.
U osób niezahartowanych, skłonnych do zaziębienia i delikatnych, wchodzące obecnie w modę chodzenia boso wywołać może rozmaite cierpienia.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 8-08-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.