Czem nastąpić mydło?

W całej środkowej Europie znaną jest powszechnie roślina, nosząca, naukową nazwę Saponaria officinalis, u nas popularna pod nazwą „mydlanka“ lub „psi gwoździk".

Nazwę „mydlanka“ otrzymała ona z tego powodu, ponieważ zawiera w sobie bardzo wysoki procent saponinu który w połączeniu z wodą wytwarza obfitą pianę mydlana. Jeszcze więcej saponianu, aniżeli liście, zawiera korzeń tej rośliny, nadający skutkiem tego najlepiej jako środek zastępczy mydła. W tym celu należy korzeń pokrajać w drobne kawałki, wysuszyć, a następnie zemleć na proszek, a wtedy, w połączeniu z wodą, można go skutecznie używać do prania zamiast mydlą.

Mydlanka jest rośliną

wysoką około pół metra, o liściach podłużnych, ostro zakończonych, na których spodniej stronie wyraźnie występują nerwy roślinne. Wielkie, pachnące kwiaty są koloru białego, z lekkim różowym odcieniem i tworzą na wierzchu rośliny bujny bukiet. Mydlanka rośnie przeważnie na brzegach strumieni i rzek, w okolicach mokrych, wśród wikliny, nad rowami i w pobliża wałów kolejowych. Użycie jej jako środka, zastępującego mydło, sięga bardzo dawnych czasów, zwłaszcza wśród ludności wiejskiej.

Oprócz mydlanki można do tego samego calu i nie z mniej dodatnim rezultatem używać takie wielu innych roślin, jak „kwiatu kukułki" (orchis flos kukuli) gwoździka polnego" (Melandryum), i tak pospolitego u nas bławatka.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.