Wpływ wojny na ludzki system krwionośny

            Aby dokładnie wykryć działanie wojny na system arteryi przy czynnem współdziałaniu innych istotnych momentów na ludzi, uczestniczących bezpośrednio w wojnie, jak donoszą niemieckie pisma lekarskie, poddał prof. Roos stu niezbyt ciężko rannych żołnierzy szczegółowemu badaniu w jednym z lazaretów polowych. Pacyenci, których prof. Roos badał, nie przebyli żadnej choroby zakaźnej lub chociażby innej ciężkiej, nie byli zbyt słabo zbudowani, nie cierpieli na nerki lub inną poważniejszą słabość organizmu, lub płciową Najkrótszy czas służby wojskowej badanych żołnierzy wynosił trzy miesiące. Przeważna ich część była silnie zbudowaną. Zmiany sercowe były wykluczone, natomiast trafiło się kilka wypadków zwiększenia serca.

            Wyniki badań wypadły, jak następuje:

u 18 procent były arterye zupełnie normalne, u 82 proc. arterye dawały się doskonale wyczuwać, za dotknięciem, wreszcie 12 procent miało arterye całkiem zwapnione. Ciśnienie krwi wzrastało w miarę zwapnienia żył. Wolni od wszelkich, jakiegokolwiek rodzaju przypadłości byli jedynie trzej żołnierze. Dodać zaś należy, że wpływy inyekcyjne nie mogą być wcale przyczyną zmiany naczyń krwionośnych. Wobec tego po wykluczeniu innych znanych przyczyn, pozostają jeszcze jedynie cielesne i duchowe trudy wojny, które uważać można za jedynych sprawców zmian w naczyniach krwionośnych u żołnierzy i je też możemy uważać za bezpośrednich sprawców wszelkich zmian chorobliwych w systemie arteryi, zwłaszcza, że wiadomą jest rzeczą, że przy powstawaniu podobnych zmian w arteryach mechaniczne i nerwowo-psychiczne wpływy bardzo wielką odgrywają rolę.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21 stycznia 1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.