Zarazek tyfusu plamistego

            Jak donoszą z Zofii, oczekują tam przybycia lekarza amerykańskiego dr. Harry Plotza, któremu — jak twierdzi — udało się podobno odkryć zarazek tyfusu plamistego.

            Młody lekarz, przebywając stale w Nowym Jorku, od dłuższego już czasu zajmował się badaniem tej tak licznie wśród przybyszów srożącej się i groźnej choroby.

            Z chwilą, gdy w Serbii wybuchła epidemia tyfusu plamistego,

udał się dr Plotz, w towarzystwie swego kolegi zawodowego dr Baehra, do Uesküb i tam podobno udało mu się wychować po raz pierwszy, w czystej kulturze nieznanego dotychczas zarazka tyfusu plamistego.           Wygotowaną następnie materyą zaszczepił następnie dr. Plotz — zaraz po wejściu Bułgarów do Uesküb — więcej aniżeli 3000 żołnierzy szpitalnych, sanitaryuszek i oficerów, a wśród nich także ks. Cyryla. Jak dotychczas jednak szczepienie to nie dało pozytywnego rezultatu. Przed niedawnym czasem udał się dr. Plotz do Wiednia, gdzie do dalszej pracy w tym kierunku oddano mu do dyspozycyi instytut terapeutyczny. Po krótkim pobycie w Galicyi uda się dr. Plotz z powrotem do Uesküb, aby tam podjąć swe prace na nowo.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14 stycznia 1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.