Kosmetyka w dawnych czasach (O kobietach dla kobiet.)

W naturze kobiecej leży zupełnie zrozumiały fizyologicznie usprawiedliwiony instynkt podobania się. A czyni mu ona zadość nie tylko, że się tak wyrazimy, zewnętrznem podnoszeniem swej urody przez strój, ale i przez uwydatnianie wdzięków sztucznym sposobem.

Kosmetyka odgrywała zawsze w życiu kobiety ważną rolę. Dzisiejsze nawet wojenne czasy nie ograniczyły tych wybryków mody, chyba że ograniczyły tylko środki, jakiemi kosmetyka rozporządza, niczem są jednakże orgie kosmetyczne naszych czasów w porównaniu z dawno zamierzchłymi wiekami..

Już w zapiskach starożytnej literatury znaleść można krótkie wzmianki, że

nawet w zamierzchłej przeszłości praktykowano sztukę upiększania się; istniała ona u Assyryjczyków i Egipcyan, Rzymian, Greków, Etrusków i tyłu innych narodów. Specyalny jednak rozwój uzyskała ta sztuka we Włoszech za czasów odrodzenia, zwłaszcza dzięki artyście w tym kierunku, wyspecjalizowanemu— Janowi Marinellemu, który nawet w osobnej książce spisał wszystkie praktykowane wówczas systemy kosmetyki.

Z Włoch przedostała się ta sztuka do Francyi, propagowana zwłaszcza przez Małgorzatę Valois i Katarzynę Medicis. Tej ostatniej przypisują wprowadzenie mody żółtych włosów, pierwszej — czerwonej i białej szminki. Do jakich wówczas dochodziło w tej dziedzinie wybryków, opisuje prof. dr. Paschkis w swej książce: „Kosmetyka lekarska".

Pewna na przykład Paryżanka kazała sobie zdjąć naskórek z pleców, aby w ten sposób uzyskać piękniejszy kolor i zaróżowienie. Dla uzyskania znowu bladości, masami używano popiołu i piasku, zwłaszcza w początkach XVII wieku, gdy blada cera uchodziła za najwykwintniejszą. Nieco później weszła w życie szminka i to w tak olbrzymich ilościach, że zakupno jej oraz innych środków kosmetycznych stanowiło jedną z najpoważniejszych pozycyi budżetu francuskiej elegantki.

Moda pudrowania zarówno twarzy, jak i włosów, stała się „obowiązującą" dopiero po roku 1593. Skutkiem tego było koniecznem codzienne mycie włosów, musiano się stale posługiwać pomocą fryzyerów. Dlatego też fryzyerzy — dzięki temu właśnie — uzyskiwać mogli, tak olbrzymie wpływy i znaczenie nawet na dworze królewskim.

Jeden z nich na przykład, przywołany do pewnej damy, wybierającej się pospiesznie na przyjęcie dworskie, dopiero wtedy zgodził się na jej fryzowanie, gdy pozwoliła mu się ucałować!

W pierwszych dziesiątkach XVII wieku weszło w modę używania plastra angielskiego, tak zwanej „muszki piękności", a moda ta przybrała z czasem tak wielkie rozmiary, że aktualną stała się wówczas kwestya, czy kobieta może nosić więcej, aniżeli trzy „muszki“ równocześnie. Początkowo były „muszki" małem kółkiem, później nadawano im formę gwiazdek, półksiężyca, a nawet całych obrazów; słynne ówczesne piękności starały się w tym kierunku o uzyskanie rekorda, bo n. p. pewnego razu głośna pani Cazes ukazała się w towarzystwie, mając na twarzy 15 „muszek”, a na piersiach, głęboko dekoltowanych, obraz... karocy, zaprzężonej w czwórkę — wycięty z plastra przez wybitnego artystę.

Zwyczaj tego rodzaju „zdobnictwa” przetrwał do połowy następnego wieku.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24 grudnia 1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.