Hymn pochwalny na cześć wegetaryanizmu

            Gdybyśmy od dzieciństwa odżywiani byli po jarsku, moglibyśmy dożyć... 250 lat! Tak utrzymuje angielski prof. Sampson, który na cześć jarstwa zamieścił w „Fortnighty Review" wprost hymn pochwalny.

            Wprawdzie podczas wojny wegetaryanizm znajduje coraz szersze zastosowanie, wszelako spotyka się wciąż jeszcza z uprzedzaniami, tymczasem owoce, jak: jabłka, śliwki, ogórki, nie wyłączając bananów, moreli, fig i cytryn, powstrzymują proces zwapnienia (skreloza), od którego, jak wiadomo długość życia zależy.

            Prof. Sampson podaje przepis, który wypróbował na samym sobie przez długie lata i poleca go wszystkim do zastosowania. Otóż

wstaje on o g. 6 rano, o g. 8 spożywa pierwsze śniadanie, o g. 1 popoł. je obiad, a o g, 5 wieczerzę. Na śniadanie zjada 115 gr. chleba z masłem lub oliwą, 170 gr. świeżych owoców i orzechów, filiżankę czekolady; na obiad (lunch) 115 gr. chleba z masłem lub oliwą, 145 gr. świeżych owoców, pudding z sokiem owocowym albo marmoladą owocową; na wieczerzę to samo, co na obiad, z małemi odmianami, jako napoju używa limonady lub soków owocowych, rozcieńczonych wodą.

            W święta pozwala sobie na zbytek: zjada kalafior z oliwą. Gdy przygotowuje się do szczególniejszych wysiłków duchowych albo fizycznych, zjada funt surowych pomidorów, wielki ogórek 170 grm. chleba z masłem i oliwą.

            Oczywiście taki sposób odżywiania się zmieniłby kardynalnie naszą kuchnię, co niewątpliwie wywołałoby silny upór ze strony konserwatywnych naszych „królawych domu" i mięsożernych „panów domu”, jednakże ze względu, iż zaleca go praktyczny Anglik, wartoby może pokusić się o eliksir na... 250 lat życia.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 8 października 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.