Nowy sposób opatrywania ran

            Do najrozmaitszego rodzaju sposobów możliwie najmniej bolesnego opatrywania ran już gojących się, przybywa obecnie nowy, i którym próby, dokonane w jednym z angielskich lazaretów polowych, dały doskonałe wyniki.

            Nowość polega na zastosowaniu

celuloidowego opatrunku, który kładzie się na gołej ranie, zanim przyjdzie zwykły bandaż. Podczas gdy dotychczas, przy użyciu zwykłego opatrunku zwarty, dawny opatrunek przed założeniem nowego, trzeba było prawie zawsze odrywać siłą, sprawiając w ten sposób dotkliwy ból pacyentowi, obecnie przy użyciu nowej techniki, zmiana opatrunku odbywa się łatwo i bezboleśnie. Aby celuloid uczynić miękkim i podatnym, należy go poprzednio poddać kąpieli w 20-procentowym rozczynie karbolu, a następnie zmyć słabym rozczynem solnym. Po dokonaniu tej procedury można już przystąpić do opatrunku, kładąc go bezpośrednio na ranie. Na patron celuloidowy przychodzi warstwa szarpi, napojonych przedtem 5-procentowym rozczynem zwykłej soli kuchennej z wodą sterylizowaną. Na tym dopiero podkładzie spoczywa właściwy bandaż, który, dzięki celuloidowi, znacznie silniej może być ściągnięty, aniżeli to praktykowano dotychczas, co również jest dalszą zaletą nowej metody.

            Nowością także, praktykowaną z powodzeniem w angielskich lazaretach, jest ograniczenie się przy opatrywaniu ran jedynie do zmywania słabym rozczynem soli kuchennej, celem utrzymania ich w stanie wilgotnym. Natychmiast po dostawieniu rannego, starają się lekarze stwierdzić, jakiego rodzaju są zarodki, znajdujące się w ranie. O ile się to uda, to wtedy poddaje się bezzwłocznie pacyenta szczepieniu zapomocą serum, sporządzonego właśnie z takich samych bakteryi. Próby wykazały, że niektóre zarodki, znajdujące się zwykle w ranie, giną wprawdzie przy użyciu silnego środka antyseptycznego, — np. wysokostopniowego rozczynu karbolowego, natomiast jeszcze szybciej rozmnażają się, jeżeli rozczyn jest za słaby. Wobec tego użycie opisanego wyżej sposobu opatrywania ran rozczynem solnym daje wszelkie gwarancye powodzenia.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 1 października 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.