Niezdrowe pieczywo

Na ostatniej konferencyi aprowizacyjnej podkreślono — jak wiadomo — skargi i żale miejscowej publiczności na jakość pieczywa, wypiekanego w Krakowie. Pieczywo jest niesmaczne, czarne i wprost niezdrowe dla organizmu ludzkiego. Reprezentanci gminy oświadczyli wówczas, iż

piekarze otrzymali ostatnimi dniami mąkę w lepszym gatunku, wobec czego uzasadnioną jest nadzieja, iż pieczywo w bieżącym tygodniu będzie jaśniejsze i zdrowsze.

            Tymczasem, jak nas dochodzą skargi z miasta, chleb nie tylko nie jest smaczniejszy, ale wręcz przeciwnie, niemożliwy do jedzenia. Wczoraj przyniesiono do naszej redakcyi chleb, kupiouy w piekarni p. Bałukowej przy ul. Garbarskiej 12, który samym wyglądem budzi odrazę. Chleb ów, znakomity dokument niespodzianek aprowizacyjnych czasu wojennego, jest gorzki i cierpki, niewypieczony, a przytem rozsypujący się w kawałki.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 8 września 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.