Bielizna

W dzisiejszym numerze Czytelniczki nasze znajdą kilka fasonów koszul dziennych i nocnych, i majtek dla dziewczynek 12-letnich; te same fasony mogą być zastosowane dla starszych panienek. Wykończenie, dzierganie, szycie mereszką, haftowanie groszków, staranne marszczenie falbanek — to wszystko wymaga dużo pracy i jest kosztowne, o ile nie robi się tego w domu. Niejedna panienka rada będzie spróbować swoich zdolności i będzie chciała własnoręcznie wykończyć bieliznę swoją.

 

N. I. Bielizna dla 12 letniej dziewczynki. Ząbki dziergane zakończone valensienką.

N. II. Bielizna ozdobiona zakładeczkami i groszkami haftowanemi.

N. III. Bielizna haftowana z walensienką.

N. IV. Bielizna ozdobiona gładkiemi pliskami i wstawką irlande.

N. V. Soutien-gorge podrzymujący piersi, praktyczny przy nizkich gorsetach.

N. VI. Podwiązki przyszyte na pasku do noszenia bez gorsetu.

N. VII. Trykotowy gorset bardzo wygodny, prawie bez fiszbinów.

 

Bardzo łatwo jest ząbki wydziergać z groszkami lub bez, i obszyć ząbki walansjenką, jak bielizna Nr. I. Falbanki przy numerze II powinny być zakończone cieniutkim obrębem na maszynie, zmarszczone zmarszczki zrównane igłą, wszyte okrętką w mereszce maszynowej, którą się kupuje na łokcie. Zakładki cienkie mogą być szyte w ręku lub na maszynie ; miejsca gładkie między zakładeczkami mogą być ozdobione groszkami lub dziurkami haftowanemi, ponieważ wyhaftować groszek zupełnie okrągło jest bardzo trudno. Czy taka panienka, która już wyhaftowała laufer, albo poduszkę, nie będzie mogła wyhaftować ozdób do koszul i majtek, Nr. III, dla siebie, dla mamy albo na prezent ślubny dla starszej siostry?

 

Nr. II. Praktyczna bielizna; całą ozdobą są zakładeczki i falbanka, którą się robi z cienkiego batystu: Nr. III najozdobniejsza bielizna: wstawki z haftu obszyte okrętką we wstawkę koronkową, tworzą całość strojną i elegancką. Naokoło szyi przy nocnej koszuli, otwartej w karo, i naokoło gorsu dziennej koszuli mała koroneczka na zakończenie. Podwójne pliski batystu zakończają rękawy, pachy i dół nogawek.

 

 

Nr. IV. Bardzo praktyczna bielizna bez koronek, tylko z wstawką szydełkową, mocną prawie, jak płótno. Wstawka jest przyszyta do plisek z batystu podwójnie złożonego; takie same pliski zakończają pachy.

 

Nr. IV dużo będzie miała zwolenniczek, bo jest łatwa do odrobienia, praktyczna do prania. Robi się tę wstawkę z bardzo cienkiego kordonku, ponieważ gruby kordonek jest bardzo niemiły w noszeniu i sztywny po uprasowaniu.

 

Koszula nocna, dzienna i majtki z bawełnianego batystu lub madapolanu. Do ściągania na tasiemkę lub na wstążkę naszywa się pliskę skośną podwójną. Koszula nocna może być gładko spuszczona.

 

 

Nr. V. Dodatkowa część gorsetu do podtrzymania biustu, prawie niezbędna przy nizkich gorsetach dla osób tęgich. Taki soutiengorge robi się w domu, może być batystowy lub z haftu, z drelichu; model nasz jest z podwójnego batystu jasno różowego koloru; z przodu zaledwie zmarszczony w środku; dwie lub trzy zaszewki pod piersiami; zapięty w tyle na dwa guziki. Szelki batystowe zapinają się z tyłu na krzyż na pasku.

 

Nr. VI. Pasek drelichowy do podwiązek dla osób, które gorsetu nie noszą. Po bokach kawałki szerokiej gumy pozwalają zapiąć ściśle pasek. Można dodać jeszcze po jednej podwiązce po bokach pasek będzie tern lepiej się trzymał na figurze.

 

 

Nr. VII. Nowy rodzaj gorsetu. Materyał trykotowy dobrze obejmuje figurę; wymaga bardzo mało fiszbinów. Trykot powinien być w dobrym gatunku, ścisły; inaczej bardzo prędko się rozciągnie.

 

Nasz Dom (Tygodni mód i powieści), 16/22-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.