Senzacyjna nowość sezonu. (Drewniane kapelusze)

Londyn, 15 maja.

A więc już nie tylko panie mają przywilej noszenia komicznych i niezwykłych kapeluszy. Podobnie jak kobiety wsadzają sobie na głowę rozmaite fantastyczne nowości tak obecnie i mężczyźni wynaleźli dla siebie rzeczywiście wysoce fantastyczny kapelusz... drewniany! Moda ta idzie do Europy z Anglii.

 

Kapelusz nowomodny ma kształt czapki sportowej a sporządzony jest z łyka. Ma być znacznie lżejszy, aniżeli słomiany: rzeczywiście nie czuje się go na głowie. Noszą go już licznie młodzi Anglicy, ci, którzy dotychczas ukazywali się na ulicach Londynu bez żadnego nakrycia głowy. I to jest właśnie największą dumą kapeluszników, że zapobiegli tym pomysłem upadkowi fabryk, albowiem w ostatnich czasach bardzo rozwielmożniła się m oda chodzenia z gołą głową: nie noszono już wcale cylindrów a najwytworniejsze kapelusze tysiącam i zalegały składy, napróżno oczekując nabywców. Powodem tej nędzy kapeluszników i fabrykantów kapeluszy był zmarły król Edward VII, który początkowo chciał wprowadzić w modę cylinder słomiany, a gdy to mu się nie udało, zaprowadził zwyczaj ukazywania się na ulicach bez nakrycia głowy.

 

Tymczasem pomysł drewnianych kapeluszy już zaraz od początku okazał się zbawienny dla fabrykantów i kapeluszników. Sprzedają ich obecnie setki a nawet tysiące, raz dla ich nadzwyczajnej lekkości, powtóre zaś i dla nie zbyt wysokiej ceny. Czy przyjmą się na dłużej, na razie jeszcze niewiadomo.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.