Mody.

Tworzą je mężczyźni, ażeby niemi kusić kobiety, a następnie kpić z nich, ośmieszać próżność i kaprysy niewieście.

Kobieta, z zawodu i powołania męczennica, znosi to z iście anielską cierpiliwością i z pełnym poświęcenia uśmiechem zwraca. się do mężczyzny z - rachunkiem za nową suknię, kapelusz, pantofelki..

 

Tak było i tak będzie po wieki wieków.

 

Można narzekać na modę, oburzać się na jej dzikie wybryki, ale niepodobna nie śledzić za nią i nie ulegać jej. Trzelba. jej być wiernym, jak niewiernej kobiecie.

Prócz drobnych wad, posiada moda wielkie zalety, a z nich najprzedniejszą jest solidarność.

 

Niech na całym świecie wojna, niechaj padają pociski z nieba, ziemi i morza, niechaj wre wzajemny bój, a paryżanka, wiedeńka, warszawianka w sezonie letnim czy zimowym włożą jeden ten sam fason sukni, identyczny niemal kapelusz i na tę samą modłę skrojone palto.

Jakim sposobem dzieje się tak, jest tajemnicą mody. Ale ta konieczność jednakowego ubierania się tświradczy o pacyficznych dążeniach kobiety... Jak wielki wpływ miała wojna na modę kobiecą, świadczy i to, że w miarę wzrastania cen materiałów i skór modne byly coraz szersze suknie, wyższe obuwie — oczywiście miało to ma celu przyspieszenie końca wojny. Nie udało się — i rząd francuski wydał kilka dni temu rozporządzenie, by krawcy z Rue de la Paix na kostjumy damskie zimowe użytkowali nie więcej, niż cztery i pół metra wełny. Tak ścieśniona moda przedstawia się dosyć zabawnie, zwłaszcza że całą oszczędność materjału zastosowano na dole. Znowu spętane nogi, jak przed wybuchem wojny (czy nie jest to prognostykiem końca wojny?).

Spętane suknie mają na celu zmniejszenie spacerów niewieścich, coby doskonale wpłynęło na nieniszczenie obuwia.

 

Teraz wszystko jako punkt wyjścia ma oszczędność.

 

Więc modne są futra: sobole, gronostaje, szanszyle ze względu na oszczędność opału.

 

Kapelusze posiadają przynajmniej pół łokcia wysokości – a to w celu uniemożliwienia wsiadania do zamkniętych dorożek.

 

Buciki nosi się sznurowane z tyłu, co daje szereg optystycznych złudzeń, a także podwaja trud koło własnej toalety.

 

Jednem słowem, nigdy chyba moda nie była tak wykwintną, przemyślaną i pożyteczną, jak w sezonie obecnym.

 

H. Jel.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 06-10-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.