Precz z kolczykami!

„Deutsche Kriegsnachrichten" w numerze 7 dnia 1 sierpnia zamieszczają artykuł następujący:
Dla wzmocnienia swego położenia finansowego i gospodarczego ojczyzna wymaga od nas złota pod każdą postacią- Jest to faktem pocieszającym, że obecnie do rzędu zakupującego złoto — dostarczane są w większej ilości ozdoby złote.
Warto przy tej okazyi powtórzyć często wspominane słowa: "Precz z kolczykami!" — teraz bowiem nadarza się sposobność złożenia na ołtarzu ojczyzny szlachetnej ofiary w postaci tej, więcej niż zbytecznej ozdoby, przeciw której i z punktu widzenia kulturalnego łatwo znaleźć zarzuty.

Ofiara ta, miejmy nadzieję, nie byłaby chwilową.; ozdoba ta bowiem, igła której zastosowania należy przekłuwać ucho, stanowi przeżytek zamierzchlej przeszłości, przypomina zwyczaje dzikich plemion, które w stosowaniu ozdób nie cofają się przed zeszpeceniem swego ciała.
Znikły wprawdzie w Europie kółka w nosach — brzęczące ozdoby nóg, przeciw którym gorąco występowali prorocy starego testamentu, pozostały jednak w użyciu kolczyki- Bezwątpienia istnieje b a rta wiele kobiet niemieckich, które z pogardę patrzę na tę pólfearbarzyńskg ozdobę, jako zniekształcającą ucha, jednakże wiele je nosi jeszcze na mocy dawnego przyzwyczajenia.
Czas jest obecnie usunąć zupełnie kolczyki, Równą przysługę zrobi się w ten sposób kulturze, jak bankowi Rzeszy.
Jeżeli zważyć, że państwo niemieckie liczy okrągłe 35 milionów kgbiet, z których niektóre posiadają po parę lub kilka cennych garniturów, to stopiwszy złoto, niośnaby znaczną sumą zasilić zapasy Banku Rzeszy.
A zatem, precz z kolczykami na rzecz ojczyzny niemieckiej!
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-08-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.