O kobietach dla kobiet.

Kilka słów o modzie.

Rzecz wielce szczególna, że obecna wojna, pomimo swych licznych niedomagań i braków, wcale ujemnie nie wpłynęła na rozmaitość i barwność strojów kobiecych, niemniej efektownych jak w czasach normalnych zupełnie, kiedy żadna przeszkoda nie tamuje rozwoju pomysłów, a bardziej jeszcze możności ich wykonania. Tworzenie i kombinowanie mód, które dawniej należało do zakresu lepszego krawiectwa, dzisiaj stało się zawodem, wymagającym specyalnych studyów, odpowiedniej kultury zawodowej, subtelnego poczucia piękna, wielkiej fantazyi, a nawet prawdziwego artyzmu. Nic zresztą, dziwnego, w tworzeniu ich biorę, udział najwybitniejsi artyści i znawcy, którzy często całą duszę wkładają w swe kreacye. A rzecz to wcale nie tak łatwa, jak się napozór zda je, gdyż zanim stworzy się rzecz prawdziwie wartościową, trzeba przedtem zwyciężyć masę trudności, obliczyć setki konsekwencyi i ewentualności, wziąć po uwagę mnóstwo okoliczności ubocznych.

 

A jest się z czem przedewszystkiem uwzględniać należy gust publiczności i silniejsze sympatye lub antypatyc ogółu, oparte na tle politycznym; sytuacyę di.a.ndlową, i możność wyprodukowania kub sprowadzenia danego rodzaju towaru, którego pokup ogromnie wzrośnie z chwilą wejścia w modę; nie mniejszą rolę odgrywa tutaj także cena, obojętna może dla sfer bogatszych, ale aktualna niezmiernie dla przeciętnych odbiorców; wreszcie także i dawna moda ma w tym wypadku swój walor, ponieważ w czasach lak ciężkich, jak obecne zadaniem jej jest nie wywoływać zbyt gwałtownych przeskoków, a w następstwie bądź co bądź nieproduktywnych wcale kosztów.

 

Mody różnych krajów wykazują nieraz wybitne różnice, w zasadzie jednak istnieje za-wsze pewna linia wytyczna, dozwalająca wprawdzie na mniejsze lub większe zboczenia od niej, lecz nadającą. przecież stale wszystkiemu wspólną i łatwą do rozpoznania cechę. Tak na przykład najnowsze jesienne mody paryskie wykazują na sobie wybitny wpływ amerykański. Kapelusze są, przeważnie z miękkiego filcu, bez żadnej innej ozdoby, jak szara opaska, a nosi się je bez jakiejkolwiek zasłony łub woalu. Podobnie i suknie utrzymane są w tonie zupełnie spokojnym, przeważnie szarym. To samo powiedzieć można o najnowszej wiedeńskiej modzie jesiennej, z małą zresztą tylko odmianą: kapelusze kształtu Cowboyów zdobi zamiast wstążki pojedynczy pasek ceratowy z klamą, w sukniach, w tonie szarym, jednolitym przeważa muszlin, w kroju skromnym, a jedna ozdobę stanowi pasek.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-07-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.