Skromna, pojedyncza sukienka

            Ciężko, bardzo ciężko przekonać modną damę że pomimo swych szesnastu „skromnych, poje­dynczych sukien", ani pojedynczo, ani skromnie się nie ubiera.

            Pojęcie „skromności" jest u kobiet bardzo elastyczne. Nawet Ewa, która nietyle może skromnie, ile pojedynczo się ubierała i rozwiązała ostatecznie ów problem pojedynczości — nawet matka Ewa — powtarzamy wedle najnowszych badań biblijnych używała w lecie jaśniejszego, na jesień i zimę ciemniejszego listka figowego.

            Wie o tem każdy krawiec i krawczyni, że

naj­więcej roboty przyczynia wykonanie skromnej, pojedynczej damskiej sukni. Luksus pod inną formą i firmą.

            Celem powstrzymania karygodnej dziś rozrzu­tności wartałoby pewnego rodzaju represalia wprowadzić.

            A mianowicie każda dama sprawiająca sobie nową suknię lub kostyum musi zwrócić pewną stosunkową ilość kart chlebowych, cukrowych i tłuszczowych. W ten sposób możnaby konsumpcyę chleba zmniejszyć przynajmniej o jedną trzecią część dotychczasowego zapotrzebowania.

            Która więc z pań chce się modnie stroić a przy tem często toalety zmieniać — musi się zdecydować na post do pewnego stopnia.

            Czy jednak gwoli strojnej sukni zechce się so­lidarnie głodzić z piękną panią i mąż i dzieci? To jeszcze wielka kwestya!...

Kruk.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27 sierpnia 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.