Jak fabrykują kapelusze panamskie?

Bodaj czy którykolwiek inny artykuł handlowy przedstawia taką rozmaitość co da jakości, jak kapelusze panamskie, przynajmniej w handlu detalicznym. Handlarz hurtowny lepiej się zna na tym towarze, oznaczając kapelusze podług kraju, z którego rzeczywiście pochodzą i oceniając podług tego mniej lub więcej ich jakość. Tanie panamskie kapelusze dostarczają nam teraz Chiny i Japonia, lepsze pochodzą głównie z

republiki ekuadorskiej także najdroższe i najdelikatniej wyrabiane pochodzą z Ekuadoru. Są to wyrabiane w prowincyi Mancabi, z których sztuka kosztuje 400 marek. Ale takich fabrykują rocznie najwyżej 150 tuzinów. O jakości nie decyduje tylko robota i słoma jako taka, raczej daleko więcej wyrób słomy przed pleceniem.

            Dawniej roślina, z której liści fabrykowano kapelusze panamskie, rosła dziko w rozległych bagnach Ameryki środkowej. Dziś słomę tę uprawiają na obszernych płaszczyznach i pielęgnują starannie. Aby dojrzała do użytku, trzeba jej dać dwa lata czasu, ale wtedy trwałość jej dosięga 40 do 50 lat i można z niej co rok część młodych liści ubierać. Tylko młode delikatne liście dają dobry materyał do plecenia.

            Gotuje się je najpierw w wodzie i w soku cytrynowym i suszy się potem w cieniu. Potem kraje się w małe paseczki, suszy się znowu i dopiero teraz paseczki te przydatne są do plecenia. Nie plecenie jednak, tylko gotowanie jest najtrudniejszą częścią całej pracy, ponieważ dopiero podług tego można oznaczyć wartość jakościową.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 6 sierpnia 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.