Jak się ubierać w lecie

 

W lecie powinno być ubranie wygodne i lekkie, by nie wywoływało nadmiernego pocenia a dopuszczało jak najwięcej powietrza do powierzchni skóry. A zatem kapelusz powinien być jak najlżejszy, nie powinien głowy uciskać i być przewiewnym. Dlatego najodpowiedniejsze są kapelusze słomiane, a lekkie filcowe tylko wtedy, jeżeli mają t. zw. wentyle„” tj. dziurki przepuszczające powietrze. Szyja nie powinna być uciskana żadnym sztywnym kołnierzykiem, o ile możności koszule powinny być

miękkie, niekrochmalne o wiotkich zupełnie kołnierzykach; podobne, jakich się używa przy ćwiczeniach i zabawach sportowych. Bielizna lniana jest odpowiednia tylko dla tych osób, które się mało pocą, w innym wypadku lepszą jest lekka bawełniana, jak wogóle wszystkie tkaniny z wełny i bawełny są lepsze, ponieważ mniej potu chłoną i dlatego też są i przewiewniejsze. Wydzieliny potowe pozostają na powierzchni skóry, a bielizna będzie sucha i czysta.

            Wzmożone pocenie wymaga też w lecie częstszej zmiany bielizny. Ale nie wszystkie części ciała pocą się równomiernie, dlatego też i zmienianie bielizny a raczej jej części powinno się odbywać w odpowiednich odstępach czasu, gdyż nie równocześnie ulegają zbrudzeniu. Według zdania pewnego hygienisty, powinno się w lecie „płócienne uzupełnienia" — co 8 dni, koszulę co 4, szkarpetki codziennie. Suknie powinny być obszerne, najlepiej sporządzone z lekkich połyskujących materyałów. Ich barwa odgrywa również ważną rolę. Białe lub jasne pochłaniają o wiele mniej promieni słonecznych, są zatem o wiele przyjemniejsze w noszeniu, niż tkaniny ciemne. Obuwie, jakie w lecie nosimy, pozostawia również bardzo wiele do życzenia. Powinno się nosić buciki dostatecznie obszerne, żeby nie utrudniały cyrkulacyi krwi i sporządzane z lekkiego materyału (płótno, princela). Najodpowiednlejszem obuwiem w upalne dni są skórzane sandały typu ks. Knajpa, lub drewniane saboty, jakie noszą wieśniacy w południowej Francyi.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 9 lipca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.