Z paryskiego bruku.

 

Paryski sprawozdawca dziennika „Times" opisuje barwnie monotonię Życia towarzyskiego w stolicy Francyi, podnosząc z naciskiem, że uległo ono ogromnej zmianie. O wielu kulminicyjnych i popularnych zabawach sezonowych zapomniano zupełnie, a pozostały jeszcze jedynie najzwyklejsze rozrywki, których celem jest odwrócenie uwagi od strasznych wydarzeń winy. Panie nie stroju się wcale, mniej, aniżeli dawniej dbają o swe toalety, a z sezonu do sezonu przechodzą prawie obojętnie i zimno. Mimo wszystko jednak skromność w ubiorze nie zakrywa wrodzonej elegancyj i szyku; nie znikla także dbalość o fryzurę, pleć i ogólny wygląd, wyrazem czego oryginalne często wyskoki mody w sposobach noszenia paska, osadzenia kapelusza lub w formie ręcznej torebki. Moda jest zawsze modą, a w damach francuskich zawsze znajduje posłuszne ślepo i uległe niewolnice:

 

 

Obecnie są Paryżanki zatrudnione przeważnie czynieniem najniezbędniejszych zakupów na pobyt letni, a ponieważ miasto nie daje żadnych „przyjemności, kto może i ma za co, opuszcza je wcześniej, niż zwykle, by na wsi lub nad morzem i w kąpielach szukać rozrywki. Okna wy-stawowe przepełnione są „tanimi” strojami na lato, a najmodniejszym obecnie jest jedwabny kostyum trykotowy, rzeczywiście nieźle się prezentujący i praktyczny. W pewnych dziedzinach znać już braki niektórych artykułów i przedmiotów. Jak słychać brakuje jednego rodzaju bardzo używanej pasty do zębów, pewnego gatunku szpilek do włosów i wogóle suma rzeczy codziennej potrzeby, które jeszcze nabyć można, jest bardzo ograniczona Kupno sukni lub kostyumu w pierwszorzędnym gatunku, z wełny, lub chociażby tylko należycie ufarbowanego, należy już wprost do niemożliwości; są wprawdzie rzeczy, ładne na pierwszy rzut oka, lecz w gruncie — najpodlejsza tandeta!

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-07-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.