Odznaki ochronne przed modą

 

            Na odbytem we Lwowie posiedzeniu związku kobiet podniosła pani Dekańska myśl wdrożenia energicznej akcyi, aby panie zaniechały strojnych ubrań i rajerów w dzisiejszych, tak ciężkich czasach. Ostatnia moda szerokich sukien jest horrendalną i pociąga za sobą duże wydatki.

            P. Pawlewska przyłączając się do tej myśli, zauważyła, że jest pewna kategorya pań, które wstydzą się, gdy nie ubierają się podług mody. Proponowała wreszcie p. Pawlewska, aby

stwo­rzyć odpowiednie odznaki, któreby chroniły pa­nie od konieczności stosowania się do bezmyślnej mody. Jeżeli taką propagandę będzie się sze­rzyć, to może przecież te panie, które dziś pod przymusem ubierają się modnie, zaniechają tego i ograniczą olbrzymie wydatki na toalety. Należy wydać odezwę i zwrócić się do Stowa­rzyszeń kobiecych oraz wybitnych pań, aby tę odezwę podpisały. P. Kallasówna zauważyła, że należy postarać się o podpisy znanych elegan­tek, a wtedy sukces będzie pomyślniejszy. Dr Świtalska przypomina, że w Niemczech wyszedł zakaz noszenia szerokich spodnic, pod zagroże­niem kar. Redakcyę odezwy powierzono p. Kallasównej i postanowiono uprosić p. Kowarza, aby zajął się skonstruowaniem odpowiednich odznak ochronnych przed modą.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14 maja 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.