Policya przeciw wyzywającemu strojowi kobiet

 

W tępieniu i ograniczeniu wszelkiego rodzaju luksusu i niepotrzebnego trwonienia pieniędzy w obecnych czasach, występują zgodnie wszystkie społeczeństwa, wszystkie rządy i wszystkie czynniki, które powołane są stać na straży interesów publicznych. Uzdrawiającą tę moralnie akcyę prowadzi prasa, prelegenci z swoich katedr, w ostatnich czasach nawet teatr. Że jednak policya oficyalnie, jako władza wystąpiła również w szranki z kopią swoją, skierowaną przeciw — kobietom, jest czemś zupełnie nowem i zdumiewającem.

 

A jednak jest to faktem. Władza policyjna w Monachium wydała rozporządzenie,

mocą którego przysługuje każdemu policyantowi prawo zatrzymania każdej niewiasty zdaniem jego wyzywająco lub luksusowo ubranej i doprowadzenia jej do najbliższego komisaryatu.

 

            Onegdaj wezwał policyant na dworcu kolei jakąś elegantkę i kazał iść ze sobą. Miała to być młoda, ładna osóbka ubrana z wyszukanym wykwintem i silnie upudrowaną twarzą. Komisarz policyi wypalił jej odpowiednie kazanie i rozkazał natychmiast zetrzeć chusteczką puder z twarzy, poczem „po surowem napomnieniu” pozwolił jej spokojnie urząd opuścić. Oprócz nadmiernej ilości pudru na twarzy delikwentki zarzucił jej komisarz zbyt wyszukany krój i materyał sukni. Czy badał również i inne więcej intymne detaile jej toalety o tem zamilczają „M. Neueste Nachrichten", skąd tą wiadomość czerpiemy. U nas prawdopodobnie nie przyjdzie do tego rodzaju „moramoadministracyjnych" represalii względem kobiet.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23 kwietnia 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.